Liderul Superligii, Farul Constanța, pierde la Hermannstadt cu 4-0 în meciul de inaugurare a noului stadion din Sibiu – G4Media.ro

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii. Este cea mai categorică înfrângere a Farului în acest sezon, în care este lider în Superligă, transmite News.ro.

În primul meci oficial disputat pe noul stadion din Sibiu, FC Hermannstadt a reuşit o victorie surprinzătoare, la scor, în faţa liderului din Superligă, echipa lui Gheorghe Hagi, Farul Constanţa. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 2 al meciului, când Balaure a înscris cu o lovitură de cap, la centrarea lui Opruţ. Portarul Letica a avut apoi intervenţii bune la Alibec şi Pitu. Însă, în minutul 54, o combinaţie între Balaure şi Paraschiv s-a încheiat cu golul de 2-0, după ce arbitrul a revăzut faza la VAR pentru a vedea un posibil fault asupra unui constănţean.

În minutul 64 a fost eliminat Mihai Popescu, după o intervenţie dură la Paraschiv, iar în minutul 68 arbitrul Bogdan Dumitrache a dictat penalti pentru gazde după ce a consultat VAR, înurma unui fault al lui Grameni asupra lui Bejan. A executat Buhăcianu, şi a făcut 3-0. Apoi ambele formaţii au trecut pe lângă gol. În minutul 76 a fost eliminat şi un jucător al gazdelor, Seydou Issah, dar Hermannstadt s-a impus cu 4-0, după un penalti acordat în minutul 90+4 şi transformat de Ionuţ Petrescu. Gazdele au avut un gol anulat pentru ofsaid, la ultima fază a meciului şi sibienii sunt pe locul 6, cu 30 de puncte după o seară perfectă pentru echipa lui Măldărăşanu.

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Hermannstadt – Farul Constanța 4-0. Seară de coșmar pentru trupa lui Gică Hagi – DigiSport
Next post Anglia – Franţa 0-1. Gol superb al lui Tchouameni, în „finala” din sferturile Cupei Mondiale 2022 – DigiSport