U Craiova 1948 – UTA Arad 1-1. O remiză care nu mulțumește niciuna dintre echipe – DigiSport

22.01.2023, 17:33

• Premier League: Arsenal – Man. United, duminică, 18:30, DGS 1

• Liga 1: Hermannstadt – FCSB, duminică, 20:45, DGS 1

U Craiova 1948 și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), duminică, într-o partidă din etapa a 22-a din Liga 1.

• Oltenii au deschis scorul în minutul 22, prin reușita belgianului William Baeten, însă au fost egalați în minutul 72, de moldoveanul Virgiliu Postolachi.

U Craiova 1948 – UTA Arad  1-1 (Baeten 22/ Postolachi 72)

Prima repriză a aparținut oltenilor, care au fost mai prezenți în careul advers. Au construit mai bine și au pus în pericol poarta adversă de mai multe ori.

Chiar au reușit să și înscrie, în minutul 22, la o faza în care Baeten a împins balonul în poarta goală, după o scăriță foarte bună a lui Bauza. Probabil mingea ar fi intrat în poartă și fără intervenția lui Baeten.

În repriza a doua, Craiova 1948 a dispărut total din joc. Laszlo Balint a operat mai multe schimbări în ofensivă ce s-au dovedit a fi extrem de inspirate. Oamenii săi proaspeți au reușit să surprindă apărarea adversă și să facă diferența.

Proaspăt intrat, Virgiliu Postolachi a reușit să-l învingă pe portarul oltenilor, Gurău, cu un șut bun, la colțul lung.

Apoi, la scorul de 1-1, ambele formații au forțat, dar niciuna dintre ele nu a reușit să fie lucidă în preajma careului.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urmat pe locul 10, cu 24 de puncte, la egalitate cu Hermannstadt și Botoșani, în timp ce UTA Arad rămâne pe locul 15, cu 20 de puncte.

Formația pregătită de Nicolo Napoli speră să continue forma bună din finalul sezonului de toamnă, când au câștigat 3 din ultimele 4 partide jucate în toate competițiile.

De cealaltă parte arădenii au încheiat și ei prima parte a stagiunii într-o notă pozitivă, cu patru meciuri fără eșec. Ultima confruntare dintre cele două, din tur, s-a încheiat cu victoria celor de la UTA, 2-1, după golurile marcate de Otele și Postolachi, respectiv Gabi Iancu.

Ambele formații au avut parte de „turbulențe” în ultimele zile. Oltenii au anunțat despărțirea de Papadopoulos, fundașul adus cu „surle și trâmbițe”, în timp ce Laszlo Balint l-a criticat public pe unul dintre cei mai buni jucători ai formației sale, Philip Otele, cel care e dorit insistent de CFR Cluj.

Etapa viitoare, U Craiova 1948 va juca în deplasare, contra celor de la Sepsi, în timp ce UTA Arad va primi vizita celor de la CS Mioveni.

VIDEO cu rezumatul meciului dintre UTA Arad și U Craiova 1948, 2-1, din turul campionatului

Clasament Liga 1

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Restart în forță pentru Gică Hagi: „Nu se putea mai bine!” Ce a spus antrenorul despre Farul – CFR… – SPORT.RO
Next post Rapid – Kastamonu 28-22. Atmosferă superbă! Giuleștencele, la egalitate cu Gyor și Esbjerg – DigiSport