Trofeul Conference League merge la West Ham! Englezii se impun în finala cu Fiorentina | Flashscore.ro

David Moyes reușește să aducă un prim trofeu european pentru ”ciocănari” după o pauză de aproape 6 decenii. În 1965, West Ham cucerea Cupa Europei în urma finalei câștigate cu 2-0 în fața nemților de la 1860 Munich. Ultimul trofeu considerat major a fost însă cel din finala FA Cup din 1980, când ciocănarii s-au impus cu 1-0 în fața lui Arsenal.

Fiorentina – West Ham 1-2

Căpitanul Declan Rice a semnat prima ocazie serioasă pentru West Ham, după ce șutul său a trecut aproape de poarta lui Terraciano.

De partea cealaltă, cea mai mare șansă pentru elevii lui Italiano a fost irosită de fundașul central Milenkovic. Din 5 metri, sârbul a trimis departe cu o lovitură de cap, în urma unui corner bine executat de Biraghi.

În prima repriză de la Praga, Fiorentina a înregistrat o posesie mai bună față de West Ham. Cu toate astea, italienii nu au fost suficient de inspirați în ultima treime, Jovic fiind ”anihiliat” de o apărare bine pusă la punct de elevii lui David Moyes.

Un moment neplăcut s-a produs în minutul 33, când Biraghi s-a ales cu capul spart în timp ce se pregătea să execute un corner. Suporterii din tribună au aruncat cu obiecte, reușind să-l rănească pe căpitanul Fiorentinei.

Statistica partidei

Opta by Stats Perform

Centralul Carlos del Cerro Grande a fost nevoit să oprească jocul minute bune, timp în care Biraghi a primit îngrijiri medicale.

În ultimul minut al prelungirilor din prima repriză, Fiorentina a trimis balonul în poartă prin Jovic, după ce portarul Areola a respins în față lovitura de cap a lui Kouame. Fanii italieni au fost în delir timp de câteva minute, însă asistenții din camera VAR au stabilit că Jovic s-a aflat în poziție de ofsaid în momentul în care a finalizat.

Golurile au venit în partea secundă a finalei de la Praga. Mai întâi, englezii au deschis scorul dintr-un penalty acordat de centralul Carlos del Cerro Grande în urma consultării cu asistenții VAR, după ce Biraghi a comis hands în careu.

Notele jucătorilor

Flashscore

Algerianul Benrahma a deschis scorul după ce a trimis un șut puternic din 11 metri, învingându-l pe Terracciano. După reușită, englezii păreau că vor conduce partida, continuând să pună presiune în ultima treime.

Doar 5 minute s-au bucurat de avantaj însă băieții lui Moyes, căci Bonaventura a reușit să aducă egalarea pentru Fiorentina. Amrabat a trimis o minge lungă în careu, iar Gonzalez a deviat către mijlocașul italian care a finalizat cu un șut la colțul lung.

Mandragora a ratat apoi o șansă bună de a-i duce pe violeți în avantaj.

De partea cealaltă, Soucek a amenințat poarta lui Terracciano cu o lovitură de cap la care portarul italian a intervenit foarte bine.

Golul decisiv, care a adus formației lui Moyes un prim trofeu major după o pauză de mai bine de 4 decenii, avea să vină în chiar în minutul 90, în urma unei faze frumoase create de jucătorii lui West Ham. Bowen a finalizat cu succes după o pasă bună semnată de Paqueta.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Jarrod Bowen (West Ham United).

LIVE TEXT – Cele mai importante evenimente

Min 90+5: Fluier final pe Fortuna Arena! West Ham câștigă UEFA Conference League, după ce s-a impus cu 2-1 în fața Fiorentinei!

Min 90: Finala Conference League se prelungește cu 5 minute.

Min 90: Goool West Ham! Bowen înscrie după un assist semnat de Paqueta! Englezii sunt din nou în avantaj!

Min 89: Amrabat trimite un șut puternic de la distanță. Areola reține.

Min 80: Terracciano are o intervenție bună la lovitura de cap a lui Soucek.

Min 79: Fază periculoasă în careul Fiorentinei. Jocul este oprit pentru un fault în atac comis de Antonio.

Min 72: Ratare imensă pentru Fiorentina! Șutul lui Mandragora trece puțin pe lângă poarta lui Areola.

Min 70: Terracciano blochează bine în fața lui Antonio, lansat cu o pasă excelentă de către Paqueta. Jocul este oprit, întrucât atacantul italian se afla în ofsaid.

Min 67: Gool Fiorentina! Amrabat trimite o minge lungă în careul englezilor, Gonzalez deviază către Bonaventura, mijlocașul reușind să îl învingă pe Areola și să restabilească astfel egalitatea pe Fortuna Arena!

Min 66: Este rândul italienilor să ceară o lovitură de pedeapsă, după ce jucătorii Fiorentinei au acuzat faptul că Timo Kehrer ar fi atins mingea cu mâna. Jocul este lăsat să continue.

Min 62: Goool West Ham! Benrahma transformă din penalty!

Min 60: West Ham beneficiază de o lovitură de la 11 metri!

Min 59: Carlos del Cerro Grande merge să vadă faza în camera VAR.

Min 58: Englezii cer din nou o lovitură de pedeapsă, acuzând faptul că Biraghi ar fi atins mingea cu mâna. Faza este analizată în camera VAR.

Min 56: Kouame trimite un șut pe poartă. Areola reține fără probleme.

Min 47: Bowen acuză că a fost lovit în interiorul careului. Jocul este lăsat să continue. West Ham beneficiază de un corner.

Min 46: A început repriza secundă pe Fortuna Arena! West Ham a avut lovitura de începere.

Min 45+5: Pauză la Praga! Fiorentina și West Ham sunt la egalitate, scor 0-0.

Statistici prima repriză

Min 45+5: Golul Fiorentinei NU este validat. Jovic s-a aflat în poziție de ofsaid.

Min 45+4: Jovic trimite mingea în poartă după o centrare a lui Gonzalez, respinsă de Areola în primă fază după lovitura de cap a lui Kouame. Golul este verificat în camera VAR.

Min 45: De la margine sunt arătate 4 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 43: Soucek retrimite în careu după o centrare a lui Coufal. În zonă nu se află niciun coechipier de la West Ham, astfel încât fundașii Viola resping pericolul.

Min 33: Jocul este oprit, după ce Biraghi a fost lovit în cap cu un pahar aruncat din tribune, în timp ce fundașul lui Fiorentina se pregătea să execute un corner.

Min 26: Milenkovic trimite departe de poartă dintr-o lovitură de cap, în urma unui corner bine executat de Biraghi.

Min 20: Jovic interceptează un balon în interiorul suprafeței de pedeapsă și încearcă o finalizare. Fundașii lui West Ham blochează și îndepărtează pericolul.

Min 13: Prima ocazie pentru West Ham. Șutul trimis din marginea careului de Declan Rice trece aproape de poarta lui Terracciano.

Min 12: Milenkovic respinge bine o centrare trimisă de Bowen în interiorul suprafeței de pedeapsă.

Min 11: Dodo este căzut la pământ. Jocul este oprit.

Min 9: Mandragora trimite un șut de la distanță. Mingea se duce departe de poarta lui Areola.

Min 4: Rice oprește o acțiune promițătoare inițiată de Gonzalez în careul advers.

Min 1: Început energic de partidă. Antonio trimite un prim șut pe poartă. Terracciano reține fără emoții.

Min 1: Start de partidă pe Fortuna Arena. Fiorentina a avut lovitura de începere.

Carlos del Cerro Grande va arbitra partida de la centru.

Echipele de start

Flashscore

Source: flashscore.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Finala Conference League | Fiorentina – West Ham 1-2. Englezii, la primul trofeu din ultimii 42 de ani
Next post Zeci de avioane militare chineze au pătruns în spaţiul aerian din Taiwan. Sistemele de apărare au fost activate