Tottenham – Arsenal 0-2. Spectacol total la Londra! Încă trei puncte pentru ”Tunari” în drumul către titlu – DigiSport

•  Premier League: Cr. Palace – Man. United, miercuri, 22:00, DGS 1

•  Serie A: Empoli – Sampdoria, luni, 21:45, DGS 2

Cu această victorie, Arsenal și-a consolidat poziția de lider în Premier League. ”Tunarii” au ajuns la 47 de puncte, la opt puncte în fața echipei de pe locul doi, Manchester City. În ceea ce o privește pe Tottenham, formația lui Conte este pe locul cinci în clasament, cu 33 de puncte.

Tottenham – Arsenal 0-2. ”Tunarii” se impun în derby-ul Londrei

Formația pregătită de Mikel Arteta a deschis scorul în minutul 14, când Saka a șutat puternic din interiorul careului. Lloris a încercat să respingă, dar balonul a intrat în poarta lui Spurs.

Tottenham putea restabili egalitatea câteva minute mai târziu, dar șutul lui Son a ajuns în blocajul lui Ramsdale.

”Tunarii” își puteau dubla avantajul în minutul 25, când Partey a șutat puternic din afara careului, însă în bara porții lui Hugo Lloris.

Monte Cassino, nouă luni în iad, urmărește una dintre cele mai îngrozitoare lupte din istorie. Pe DIGI World și Digi Online, azi de la 21:55.

Al doilea gol al lui Arsenal a venit câteva minute mai târziu, când Odegaard a șutat imparabil de la distanță.

După pauză, Harry Kane putea să reducă din diferență, însă Ramsdale i-a refuzat golul căpitanului lui Spurs. Până la fluierul final, și Son a irosit o șansă importantă, când a șutat peste poartă din careu.

VIDEO Rezumatul partidei Tottenham – Arsenal 0-2

Tottenham – Arsenal 0-2. Derby londonez în Premier League

Min. 83: Ocazie pentru Tottenham! Son șutează peste poartă din interiorul careului.

Min. 69: Ocazie pentru Arsenal! Xhaka îi pasează lui Nketiah în careu, acesta încearcă să îl lobeze pe Lloris, însă este blocat.

Min. 50: Ocazie Tottenham! Harry Kane șutează de la marginea careului, dar Ramsdale are o paradă superbă.

Min. 36: Goool Arsenal! Odegaard șutează puternic de la distanță, balonul este deviat, iar Hugo Lloris nu reușește să respingă.

Min. 25: Ocazie uriașă pentru Arsenal! Partey șutează în forță din prima din afara careului, însă balonul lovește bara laterală a porții lui Lloris.

Min. 22: Ocazie Arsenal! Odegaard șutează din afara careului, dar Lloris reușește să respingă.

Min. 17: Ocazie pentru Tottenham! Sessegnon pasează în fața porții pentru Son care șutează din prima în blocajul lui Ramsdale.

Min. 14: Goool Arsenal! Saka avansează în flancul drept și șutează puternic din fața porții, Lloris încearcă să respingă, dar balonul intră în poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Tottenham: Lloris – Romero, Dier, Lenglet – Doherty, Sarr, Hojberg, Sessegnon – Kulusevski, Son – Kane

Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel, Zinchenko – Odegaard, Partey, Xhaka – Saka, Nketiah, Martinelli

Antonio Conte și elevii săi au reușit o victorie clară în ultima partidă din Premier League, 4-0, pe terenul celor de la Crystal Palace.

De cealaltă parte, liderul la zi al campionatului englez, Arsenal, a scos doar o remiză pe teren propriu, 0-0, cu Newcastle, însă „Tunarii” au beneficiat de jocul rezultatelor și își mențin un avans confortabil în fruntea clasamentului.

Ultima partidă dintre cele două formații londoneze s-a terminat cu victoria lui Arsenal, în tur, 3-1, pe Emirates Stadium. Golurile au fost marcate de Partey, Gabriel Jesus și Xhaka, respectiv Kane, din penalty.

Tunarii nu se vor putea baza însă pe atacantul sud-american, care încă nu s-a recuperat după accidentare.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

SCM Râmnicu Vâlcea a rezistat 40 de minute la Paris, în EHF European League – DigiSport Previous post SCM Râmnicu Vâlcea a rezistat 40 de minute la Paris, în EHF European League – DigiSport
MERCATO 2023 | Toate transferurile iernii sunt aici! Chelsea a făcut o mutare de 100 de milioane de euro – DigiSport Next post MERCATO 2023 | Toate transferurile iernii sunt aici! Chelsea a făcut o mutare de 100 de milioane de euro – DigiSport