Spectacol total în confruntarea Haaland – Nunez! City a învins-o pe Liverpool și a trecut în runda următoar… – SPORT.RO

Vali Andronescu

Data publicarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 00:13

Data actualizarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 00:12

La doar 10 minute de la fluierul de start al lui David Coote, Kevin de Bruyne l-a servit excelent pe norvegianul cotat la 170 milioane de euro, potrivit Transfermarkt, Erling Haaland, care a preluat din fața lui Joe Gomez și a deschis scorul pe Etihad.

Fabio Carvalho a restabilit egalitatea în minutul 20 și a readus-o în prim-plan pe Liverpool, dar chiar și așa, tabela de marcaj a rămas nemodificată, cel puțin până la sfârșitul primei reprize.

În partea a doua a meciului, Rihad Riyad Mahrez a redat avantajul lui Manchester City (minutul 47), dar golul său a fost anulat de reușita lui Mohamed Salah din pasa lui Darwin Nunez în momentele imediat următoare (minutul 48).

Ulterior, Kevin de Bruyne a mai pus mingea pe frunte unui coleg, Nathan Ake, care s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a reluat cu capul, învingându-l fără probleme pe Caoimhin Kelleher și a adus victoria pentru „cetățeni”.

Ce urmează pentru cele două formații

Pentru Manchester City urmează jocul din etapa 17 din Premier League, împotriva lui Leeds, pe teren opus, miercuri, 28 decembrie, de la ora 22:00, în timp ce Liverpool se va confrunta cu Aston Villa în deplasare de „Boxing day”, luni, 26 decembrie, ora 19:30.

În campionat, „cetățenii” se situează pe a doua poziție cu 32 de puncte. „Cormoranii” nu au arătat atât de bine precum au făcut-o în anii precedenți, având un start deosebit de slab, și se situează pe șase, cu 22 de puncte.

Source: news.google.com