Sepsi – FC Voluntari 1-1. Covăsnenii nu au mai repetat rezultatul din Cupa României – DigiSport

09.12.2022, 20:55

• Fotbal: Rapid – Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

• Liga 1: Hermannstadt – Farul, sâmbătă, 19:00, DGS 1

Sepsi și FC Voluntari au remizat, scor 1-1, în primul meci din cadrul etapei cu numărul 20 din Liga 1.

După succesul categoric din urmă cu trei zile în Cupa României, scor 4-0, Sepsi a încercat să repete performanța și în Liga 1. Elevii lui Cristiano Bergodi au început mai bine meciul și au deschis scorul în minutul 20, prin Alexandru Tudorie.

A urmat apoi o dominare a covăsnenilor până în repriza secundă, atunci când FC Voluntari a început să pună și ea presiune. După mai multe ocazii la poarta lui Sepsi, ilfovenii au egalat prin Nemec, în minutul 76.

În urma acestui rezultat, Sepsi a urmat pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off, cu 29 de puncte acumulate. De cealaltă parte, Voluntari este pe locul 9 și are 25 de puncte acumulate în 20 de meciuri disputate.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi – FC Voluntari 1-1

Sepsi – FC Voluntari. Luptă pentru locurile de play-off

Trupa pregătită de Cristiano Bergodi a reușit calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, asta după o victorie chiar în fața ilfovenilor, 4-0.

Acum, lupta din campionat se anunță a fi una mult mai echilibrată, mai ales că bătălia pentru un loc în primele 6 este una strânsă. FC Voluntari este la 5 puncte de Petrolul Ploiești și ar putea, cu o victorie, să țină aproape de „Lupii Galbeni”.

Sepsi este cea mai în formă echipă din Liga 1, cu 3 victorii în ultimele 3 întâlniri. Covăsnenii au revenit astfel în lupta pentru play-off, asta după ce au avut un start nefast de sezon.

Ultima partidă din Liga 1 dintre cele două, în tur, s-a soldat cu o remiză albă, 0-0.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Croația – Brazilia 0-0, 1-1 d.p., 4-2 d.l.d. Rodrygo şi Marquinhos au ratat penalty-urile şi croaţii merg în semifinale – DigiSport
Next post Eliminarea Braziliei de la Cupa Mondială, subiect de glume pe internet! Cele mai tari meme-uri – DigiSport