SCM Râmnicu Vâlcea a rezistat 40 de minute la Paris, în EHF European League – DigiSport

•  Premier League: Cr. Palace – Man. United, miercuri, 22:00, DGS 1

•  Serie A: Empoli – Sampdoria, luni, 21:45, DGS 2

SCM a dominat prima repriză în care a condus cu 3-0 şi 4-1, dar la pauză scorul a fost egal, 10-10, după ce gazdele nu au avut avantaj niciun moment.

Râmnicu Vâlcea a dictat ritmul 40 de minute

Echipa vâlceană a fost ultima oară în avantaj în min. 37, când a avut 15-14, dar apoi a primit patru goluri consecutive. Paris 92 a condus apoi şi la cinci goluri, 22-17 şi 24-19, câştigând în cele din urmă cu 24-22.

Pentru echipa antrenată de Bent Dahl au marcat Irina Glibko 6 goluri, Asuka Fujita 4, Elin Hansson 3, Asma Elghaoui 3, Maria Andreea Ianaşi 2, Evghenia Levcenko 2, Bobana Klikovac 1, Tanja Asanin 1.

• Daciana Hosu a apărat 7 aruncări (25%), iar Isabell Roch 2.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Deborah Lassource 6, Laura Flippes 5, Jannela Blonbou 3, Astrid Ngouan 2, Lara Gonzalez Ortega 2, Gnonsiane Niombla 2, Aminata Cissokho 1, Coura Kanoute 1, Alice Mazens 1, Namizata Fofana 1.

• Lea Serdarevic a apărat 12 şuturi (37,50%).

Meciul a fost arbitrat de Viktorija Kijauskaite şi Ausra Zaliene, ambele din Lituania, iar delegat EHF a fost islandezul Olafur Orn Haraldsson.

Urmează duelul cu Thuringer

SCM Râmnicu Vâlcea ocupă primul loc, cu 2 puncte (+8), urmată de Thuringer HC, 2 p (+4), Paris 92, 2 p (-2), Praktiker-Vac, 0 p (-10).

În etapa a treia, pe 22 ianuarie, SCM Râmnicu Vâlcea va juca tot în deplasare, cu Thuringer HC.

Etichete: scm ramnicu valcea , ehf european league , paris 92

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Surpriză mare la FCSB! Cine este noul număr 9 al roș-albaștrilor, după plecarea lui Ianis Stoica – DigiSport
Next post Tottenham – Arsenal 0-2. Spectacol total la Londra! Încă trei puncte pentru ”Tunari” în drumul către titlu – DigiSport