Rapid – Farul 1-1, ACUM, la Digi Sport 1. Constănțenii, care au avut și două bare, egalează cu șutul superb al lui Nedelcu – DigiSport

01.04.2023, 23:45

• F1: Marele Premiu al Australiei, duminică, 08:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova – CFR, duminică, 21:00, DGS 1

Rapid – Farul, din etapa a doua a play-off-ului s-a încheiat așa cum îi stă bine unui derby, la egalitate, scor 1-1, după un meci superb, cu o mulțime de ocazii.

Rapid – Farul 1-1. Constănțenii au avut două bare în două minute

Rapid a ratat prima ocazie a meciului în minutul 7, prin Albu, care s-a trezit singur cu portarul, dar nu l-a putut învinge. Farul a dat imediat replica prin Grameni, dar și celălalt portar a fost pe fază.

Sefer nu l-a putut surprinde pe Aioani, iar la cealaltă poartă, Farul a avut două bare în două minute, prin Alibec și Grameni. Până la pauză, constănțenii au mai avut două șanse, ambele prin Mazilu.

Rapid – Farul 1-1. Constănțenii au egalat prin execuția superbă a lui Nedelcu

Rapidiștiii au deschis scorul în minutul 55, prin „rezerva” Funsho, după o fază lucrată de tânărul Onea. Golgheterul Dugandzic a avut și el o ocazie mare în minutul 68, dar nu a nimerit ținta, iar la cealaltă poartă, Kiki a trimis și el defectuos cu capul.

După sumedenia de ocazii, Farul a egalat în minutul 76, prin șutul superb al lui Nedelcu. Până la final, ambele echipe au mai avut câte o ocazie, iar meciul s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Rapid – Farul 1-1:

Știrea inițială:

Rapid și Farul Constanța se întâlnesc astăzi, de la ora 21:45, în cadrul etapei cu numărul doi din play-off-ul SuperLigii.

Partida este în direct pe Digi Sport 1, iar abonații RCS-RDS au posibilitatea de a urmări meciul în aplicația Digi Sport, dar și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

Rapid – Farul, LIVE VIDEO, de la 21:45, pe Digi Sport 1

Farul Constanța ocupă în acest moment prima poziție a clasamentului din Liga 1, cu un avans de două puncte față de CFR Cluj.

De cealaltă parte, Rapid este pe locul cinci, cu 27 de puncte, iar cu o victorie în această seară echipa poate ajunge pe locul trei, poziție pe care se află FCSB.

În turul din campionatul regulat, cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1, pe stadionul Giulești. În timp ce la retur, ”marinarii” au reușit să câștige, scor 2-1, datorită golurilor reușite de Andrei Artean și Adrian Mazilu.

La conferința de presă premergătoare partidei, Adrian Mutu a transmis că presiunea mai mare va fi asupra constănțenilor, în condițiile în care Gică Hagi a declarat că aspiră la titlu.

Este un meci greu, un meci dificil, jucăm cu echipa de pe primul loc. Știm ce ne așteaptă și ne dorim să câștigăm mâine.

Episodul cu fanii a trecut, nu mai are rost să vorbim despre el. Am avut ghinion în meciul de la Constanța. După părerea mea, rezultatul nu e meritat, dar nu avem ce face. Știm ce forță are Farul, știm cu joacă băieții, au jucători de mare talent. Vrem să ne luăm revanșa, vrem să ne facem meciul nostru, să ne îndeplinim noul nostru obiectiv și, pentru asta, avem nevoie de o victorie.

Noi jucăm, vrem să câștigăm, mergem tot timpul la victorie, vrem să facem fotbal, nu avem nimic de pierdut. Acest loc din play-off l-am meritat din plin și vrem să profităm de acest lucru, să vedem unde ajungem și să vedem la ce nivel suntem.

Presiunea mai mare este pe cei care au declarat că se luptă pentru titlu. Noi nu am declarat acest lucru, noi am spus că obiectivul este participarea în cupele europene. Cei care au declarat că se luptă pentru titlu au nevoie de o victorie, deci presiunea mai mare este pe ei. Va fi un meci spectaculos, cu siguranță”, a spus Adrian Mutu la conferința de presă.