PSG – Strasbourg 2-1. Kylian Mbappe le aduce victoria parizienilor în prelungiri – DigiSport

• La Liga: Betis – Bilbao, joi, 20:15, DGS 1

• La Liga: Girona – Rayo Vallecano, joi, 18:00, DGS 1

Astfel, parizienii închid anul pe prima poziție din Ligue 1, cu un total de 44 de puncte, în timp ce Strasbourg ocupă penultima poziție din clasament, cu doar 11 puncte.

PSG – Strasbourg 2-1. Mbappe a marcat în prelungiri de la 11 metri

Parizienii au deschis scorul în minutul 14, când Marquinhos a ajuns la o centrare expediată de Neymar din lovitură liberă și a marcat cu capul în poarta lui Sels.

Oaspeții au irosit o șansă importantă de a restabili egalitatea în minutul 30, când Thomasson a șutat din fața porții, însă Donnarumma a reușit să respingă.

Pe finalul primei reprize, Ekitike putea dubla avantajul parizienilor, însă a trimis mult pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Strasbourg a restabilit egalitatea în minutul 51, când, după o eroare în apărarea gazdelor, Thomasson a încercat să centreze, dar Marquinhos a deviat mingea care a intrat în poarta apărată de Donnarumma.

În minutul 62, PSG a rămas în zece jucători, după ce Neymar a văzut al doilea cartonaș galben pentru o simulare.

În al treilea minut al prelungirilor, Mbappe a obținut o lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat în careu de un adversar. Tot Mbappe a fost cel care a marcat de la punctul cu var.

VIDEO Rezumatul partidei PSG – Strasbourg 2-1

PSG – Strasbourg 2-1. Parizienii au obținut victoria în zece jucători

Min. 90+9: Final de meci!

Min 90+6: Goool PSG! Mbappe înscrie de la punctul cu var.

Min. 90+3: Penalty pentru PSG! Mbappe cade în careu, iar parizienii primesc lovitură de la 11 metri.

Min. 67: Ocazie pentru PSG! Mbappe șutează cu dreptul din careu, dar portarul lui Strasbourg are o intervenție bună și reține.

Min. 62: Parizienii, în zece jucători! Neymar este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Min. 51: Goool Strasbourg! După o eroare în apărarea parizienilor, Thomasson încearcă să centreze, dar balonul este deviat de Marquinhos și ajunge în poarta lui Donnarumma.

Min. 45+1: Ocazie PSG! Ekitike ajunge la un balon trimis în interiorul careului, însă trimite pe lângă poartă.

Min. 30: Ocazie pentru Strasbourg! Ajorque îi pasează în fața porții lui Thomasson, care trimite la poartă, însă Donnarumma are o intervenție bună și respinge.

Min. 25: Ocazie pentru PSG! Mbappe șutează cu stângul din interiorul careului, însă Sels reușește să respingă.

Min. 14: Goool PSG! Neymar expediază o centrare perfectă de pe flancul stâng, iar Marquinhos scapă de marcaj și trimite cu capul în poarta lui Sels.

Min. 1: Începe meciul!

PSG: Donnarumma – Mukiele, Ramos, Marquinhos, Bitshiabu – Ruiz, Verratti, Vitinha – Neymar, Ekitike, Mbappe

Strasbourg: Sels – Doukoure, Djiku, Nyamsi, Perrin – Prcic – Bellegarde, Diarra – Thomasson – Gameiro, Ajorque

Ligue 1, etapa 16 | Toate rezultatele zilei de miercuri

• Ajaccio – Angers 1-0 (Belaili 40P)
  • Troyes – Nantes 0-0
  • Auxerre – Monaco 2-3 (Niang 30P, Fofana 68AG / Ben Yedder 45+2, Ben Seghir 58, 85)
  • Clermont – Lille 0-2 (Gomes 68P, Bayo 90+3)
  • Brest – Lyon 2-4 (Lage 29, Mounie 72 / Caqueret 21, Cherki 32, Lacazette 35P, Tete 49)
  • PSG – Strasbourg 2-1 (Marquinhos 14, Mbappe 90+6 / Marquinhos 51AG)

Știre inițială

PSG este liderul neînvins din Ligue 1, iar Strasbourg este penultima clasată, cu o singură victorie.

PSG are cinci victorii la rând în campionat, Strasbourg n-a câștigat în ultimele cinci meciuri.

Leo Messi, campion mondial cu Argentina, este singurul jucător care a primit o vacanță prelungită după Cupa Mondială din Qatar.

Kylian Mbappe și Neymar au revenit cu poftă de joc la antrenamente și sunt anunțați titulari pentru acest meci cu Strasbourg.

La capitolul probleme de lot, Christophe Galtier nu poate miza pe Nuno Mendes, Presnel Kimpembe, Achraf Hakimi și Renato Sanches.

PSG are un avans de cinci puncte în fruntea clasamentului. Pe 1 ianuarie 2023, PSG va juca în deplasare cu Lens.

PSG – Strasbourg, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 2. Echipele probabile

• PSG: Donnarumma – Mukiele, Ramos, Marquinhos, Bernat – Ruiz, Verratti, Soler – Neymar – Mbappe, Ekitike.
  • Strasbourg: Sels – Perrin, Nyamsi, Le Marchand – Fila, Prcic, Thomasson, Bellegarde, Lienard – Diallo, Gameiro.

Etichete: messi , ligue 1 , psg , neymar , strasbourg , mbappe , psg strasbourg