Pierdere grea în Girona – Barcelona: Ousmane Dembele s-a „rupt” și poate rata meciuri cruciale – Gazeta Sporturilor

Articol de Daniel Grigore – Publicat duminica, 29 ianuarie 2023 10:54 / Actualizat duminica, 29 ianuarie 2023 11:39

Pierdere grea pentru Barcelona: Ousmane Dembele (25 de ani) s-a accidentat în meciul de sâmbătă seara dintre Girona și Barcelona, câștigat de echipa blaugrana cu 1-0.

Titular în Girona – Barcelona, Dembele a părăsit terenul după numai 26 de minute de joc. În timpul unui sprint, a simțit durere la coapsa stângă, apoi a cerut schimbarea.

La ieșirea de pe teren, Dembele șchiopăta. La revenirea la Barcelona a fost supus unei examinări medicale, unde s-a constatat că are o accidentare musculară, la coapsa piciorului stâng.

FRANȚA „Respiră fotbal!” » Antrenorul lui Bordeaux l-a elogiat pe Alexi Pitu. Faza cu care românul i-a uluit pe toți la debut

Ousmane Dembele s-a accidentat în Girona – Barcelona

Marca scrie că Dembele va lipsi între 3 și 4 săptămâni, astfel că este puțin probabil ca Ousmane să poată juca în „dubla” cu Manchester United din „16-imile” Europa League. Cele două meciuri sunt programate pe 16, respectiv 23 februarie.

Referitor la Dembele, antrenorul Xavi Hernandez spusese imediat după meci, înainte de verdictul din Barcelona, că „Este unul dintre cei mai decisivi jucători. A simțit ceva la coapsă. Sperăm că este o problemă minoră. Am vrut să deschidem jocul prin intermediul lui, dar am pierdut jucătorul care putea face diferența”.

Pedri, cel care l-a înlocuit pe Dembele, a înscris golul victoriei cu Girona, în minutul 61.

Dembele are un sezon bun, cu 8 goluri și 7 pase decisive în 28 de meciuri.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Pleacă Ianis Hagi la Galatasaray? Antrenorul lui Rangers: „Pot să vă spun asta”

Ce notă a primit Răzvan Marin după „racheta” din Empoli – Torino: „Excelent în ambele faze, a controlat tot!”

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Atacantul român ajuns pe prima pagină a tabloidelor din Anglia: ”Era isterie. Nu înțelegeau de unde am apărut” – DigiSport
Next post FC Argeș – FC Botoșani 0-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Moldovenii dau prima lovitură! Mailat înscrie cu o lovitură de cap – DigiSport