Petrolul – U Craiova 1948 1-1. ”Lupii galbeni” au avut gol anulat și au jucat în inferioritate numerică pe final – DigiSport

18.12.2022, 16:30

• Liga 1: CFR Cluj – Hermannstadt, marți, 20:00, DGS 1

• Liga 1: FCSBFC Botoșani, luni, 20:00, DGS 1

Partida dintre Petrolul Ploiești și U Craiova 1948 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 21-a a Ligii 1.

În urma acestui rezultat, ambele formații au rămas în zona locurilor de play-out.

Petrolul – U Craiova 1948 1-1, în etapa cu numărul 21 din Liga 1

Meciul dintre cele două formații a fost unul disputat, însă rezultatul final a fost cel de egalitate.

Petroul a dat lovitura în finalul primei reprize, prin Irobiso. Acesta a înscris din pasa lui Budescu, în minutul 45+1, iar ”Lupii galbeni” au intrat cu avantaj la pauză.

Partea a doua a meciului a început cu cei de la U Craiova 1948 în căutarea egalării, care a venit ulterior.

Juan Bauza a înscris în minutul 63, din assistul lui Huyghebaert, iar meciul a început să fie și mai animat. Oltenii au încercat să treacă în avantaj, însă precizia a lipsit în fața porții.

Jair a marcat pentru Petrolul în minutul 82, dar pe traiectoria balonului s-a aflat Irobiso și reușita a fost anulată.

Ulterior, Jair a fost eliminat în minutul 87, după un gest nesportiv.

Meciul dintre cele două formații s-a terminat la egalitate, în cele din urmă.

În urma acestui rezultat, Petrolul se află pe locul opt în Liga 1, cu 30 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 ocupă locul 10, cu 23 de puncte.

VIDEO Rezumat Petrolul – U Craiova 1948 1-1

Știrea inițială

Cele două formații s-au întâlnit recent, grupele Cupei României, acolo unde s-au impus oltenii, 1-0, datorită unui gol înscris de Gabi Iancu în finalul partide.

De data aceasta, elevii lui Nae Constantin speră să-și ia revanșa, mai ales că vin după un alt eșec, 1-3, cu Rapid, în etapa trecută a Ligii 1.

„Lupii Galbeni” au șanse bune de a prinde locul 6, cel care ar asigura participarea în play-off și ar garanta astfel și prezența în sezonul viitor al primului eșalon, În acest moment, ploieștenii sunt la 3 puncte de Sepsi, echipă aflată pe poziția a 6-a.

În tur, U Craiova 1948 a pierdut meciul cu Petrolul, 0-1, după un gol înscris de Jair, din lovitură liberă.

Clasament Liga 1

VIDEO REZUMAT U Craiova 1948 – Petrolul Ploiești 0-1, meci disputat în turul sezonului 2022-2023

Source: news.google.com