Nottingham – Manchester United 0-3. ”Diavolii”, cu un pas în finala Cupei Ligii Angliei – DigiSport

• Cupa Spaniei: RealAtletico, joi, 22:00, DGS 1

• Cupa Spaniei: ValenciaBilbao, joi, 21:00, DGS 2

Cea de-a doua manșă a duelului este programată pe 1 februarie.

Nottingham Forest – Manchester United 0-3. ”Diavolii”, favoriți să meargă în finală

Elevii lui Erik Ten Hag au deschis scorul încă din minutul 6, când Marcus Rashford l-a învins pe Hennessey după o cursă superbă. Antony putea dubla avantajul lui Manchester United în minutul 13, însă a șutat puțin peste poartă.

Surridge l-a învins pe De Gea câteva minute mai târziu, însă reușita sa a fost anulată, în urma analizei VAR, pe motiv de ofsaid.

Pe finalul primei reprize, scorul a devenit 2-0, după ce Weghorst a înscris pentru prima dată în tricoul formației de pe Old Trafford.

Eriksen își putea trece numele pe lista marcatorilor în repriza secundă, însă a nimerit bara. Totuși, scorul a devenit 3-0 în minutul 88, când Bruno Fernandes l-a învins pe Hennessey cu un șut din prima superb.

VIDEO Rezumatul partidei Nottingham Forest – Manchester United 0-3

Semifinalele Cupei Ligii Angliei | Nottingham – Man. United 0-3

Min. 90: Final de meci!

Min. 88: Goool Manchester United! Bruno Fernandes șutează din prima de la marginea careului și îl învinge pe Hennessey.

Min. 79: Ocazie pentru Manchester United! Pellistri centrează din flancul drept, dar Weghorst trimite cu capul pe lângă poartă.

Min. 54: Ocazie Manchester United! Eriksen șutează de la marginea careului, dar balonul lovește bara.

Min. 45: Goool Manchester United! Weghorst înscrie pentru prima dată în tricoul ”Diavolilor”. Hennessey intervine la șutul lui Antony, balonul este respins până la Weghorst care înscrie.

Min. 23: Gol anulat al lui Nottingham! Surridge îl învinge pe De Gea, însă reușita sa este anulată pentru ofsaid după analiza VAR.

Min. 13: Ocazie pentru Manchester United! Antony primește balonul în careu, însă șutul său trece peste poartă.

Min. 6: Goool Manchester United! Marcus Rashford deschide scorul după o cursă formidabilă.

Min. 1: Începe meciul!

Nottingham Forest: Hennessey – Aurier, Worrall, McKenna, Lodi – Danilo, Freuler, Gibbs-White – Scarpa – Surridge, Johnson

Rezerve: Smith, Boly, Colback, Cook, Dennis, Lingard, Mangala, O’Brien, Williams

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Martinez, Malacia – Casemiro, Eriksen – Antony, Fernandes, Rashford – Weghorst

Rezerve: Heaton, Elanga, Fred, Garnacho, Mainoo, McTominay, Pellistri, Varane, Williams

Duelul de pe City Ground îi aduce pe oaspeți în postura de favoriți cerți, având în vedere pozițiile contrastante din campionat (Nottingham Forest – 14, Manchester United – 4), dar și diferența uriașă de valoare dintre cele două loturi.

Însă, în ceea ce privește forma recentă, ambele formații se pot lăuda cu un parcurs bun. În ultimele 10 meciuri oficiale, Nottingham Forest a înregistrat 6 victorii, două remize și tot atâtea eșecuri.

De partea cealaltă, „Diavolii” au opt victorii, o remiză și o înfrângere. Ultimul rezultat al trupei lui Erik ten Hag a fost un eșec dramatic pe terenul lui Arsenal, scor 2-3, în cadrul etapei cu numărul 21 în Premier League.

• Manchester United a ajuns în această fază a competiției după victoria cu Charlton, scor 3-0. De partea cealaltă, Nottingham Forest a eliminat-o pe Wolverhampton, scor 1-1 (1-1 d.p., 4-3 d.l.d.)

Semifinalele Cupei Ligii Angliei | Nottingham – Man. United, Live Video, 22:00, DGS2. Echipele probabile

Nottingham Forest: Hennesey – Aurier, Worrall, Boly, Lodi – Danilo, Mangala, Scarpa, Freuler – Johnson, Gibbs-White

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Varane, Martinez, Shaw – Casemiro, Fred – Antony, Fernandes, Rashford – Weghorst

Etichete: manchester united , cupa ligii angliei , nottingham forest , efl cup

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post S-au stabilit semifinalele Mondialului de handbal masculin! Rezultatele din sferturi… – SPORT.RO
Next post Barcelona – Real Sociedad 1-0. Catalanii s-au calificat în semifinalele Cupei Regelui – DigiSport