Most – CSM București, în Champions League, ACUM, la Digi Sport 1. O victorie ne apropie direct de „sferturi” – DigiSport

• Handbal: RapidBuducnost, duminică, 17:00, DGS 1

• La Liga: AtleticoBarcelona, duminică, 22:00, DGS 1

Most – CSM București 26-35

Chiar de la începutul partidei, diferența de valoare s-a văzut, iar CSM a preluat rapid conducerea, după câteva secunde, prin Omoregie. Au urmat apoi golurile Cristinei Neagu și distanțarea bucureștencelor la 10 goluri la pauză.

Practic, a marcat cam cine a vrut din tabăra bucureștencelor, inclusiv puștoaicele Alicia Gogîrlă (19 ani) și Mihaela Mihai (18 ani).

În partea secundă, Neagu a înscris din toate pozițiile și a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 9 goluri. Most – CSM București s-a terminat 26-35, iar româncele au 17 puncte în grupă, acolo unde ocupă primul loc.

În etapa viitoare, CSM întâlnește o mult pe mai puternica Odense.

LIVE VIDEO Most – CSM București 26-35

Min. 60: Most – CSM București 26-35. Arntzen combnină frumos cu Omoregie și apoi tot ea îi trimite o pasă superbă lui Ailincăi, care închide tabela.

Min. 45: Most – CSM București 18-27. Gol Most. Pe contraaatc, Lucia Mikulcik marchează pentru cehoaice, după o acțiune frumoasă.

Min. 31: Începe repriza a doua.

Min. 30: La pauză, Most – CSM București 10-20.

Min. 27: Most – CSM București 9-18. Bucureștencele se distanțează , iar Omoregie marchează din nou frumos, din poziție centrală.

Min. 7: Most – CSM București 1-5. După o combinație frumoasă pe stânga, Neagu înscrie primul ei gol din acest meci.

Min. 1: Most – CSM București. Gol CSM. Omoregie deschide scorul după mai puțin de 30 de secunde.

Min. 1: Începe meciul.

Știrea inițială:

CSM București se dovedește în Liga Campionilor, față de anii trecuți, o echipă revigorată cu ajutorul meciurilor tari din campionatul intern.

Creșterea valorii grupărilor în „Liga Florilor” pare că ajută handbalul românesc, cel puțin la nivel de cluburi.

Echipa antrenată de Adi Vasile conduce autoritar clasamentul Grupei A, unde are 15 puncte din 9 meciuri, cu două mai multe decât Kristiansand și cu trei peste Odense.

Most-CSM București, Live Video 17:00, Digi Sport 1. Româncele sunt pe locul 1 și țintesc calificarea directă în „sferturi”

Suntem mulțumiți de prima parte a anului și suntem conștienți de munca pe care trebuie să o facem în continuare. Diferența este foarte mare la nivel înalt și trebuie să înțelegi cât de importante sunt toate reglajele„, a afirmat antrenorul Adi Vasile, înaintea meciului de sâmbătă după amiază, din Sala Polivalentă.

Liderul la zi din campionatul intern a obținut, la finalul anului trecut, trei victorii la rând, două cu Ferencvaros și una cu Bietingheim. Cu formația maghiară, CSM a câștigat atât în deplasare, cu 33 la 29, cât și pe teren propriu, 30-24.

Partida din tur cu echipa din Muntenegru, din Sala Polivalentă din București, a fost la discreția reprezentantei noastre. S-a terminat 40 la 25 pentru vicecampioana României.

O nouă victorie cu Most ar asigura, în mare parte, calificare directă în „sferturile” Ligii Campionilor, acolo unde merg primele două clasate. Locurile 3-6 participă la un play-off din care merg mai departe două echipe.

Clasament Grupa A / Captură flashscore.ro

Rapid-Buducnost, Live Video duminică, ora 17:00, Digi Sport 1

Rapid București, cealalătă reprezentantă a României în Liga Campionilor la handbal feminin, va juca duminică împotriva formației Buducnost.

În partida disputată în Muntenegru, Rapid a terminat la egalitate, 30-30 cu Buducnost.

Finalul de an 2022 a fost unul bun și pentru campioana României, care a reușit să o învingă pe Gyor, campioana Ungariei. scor 30 la 27. După 9 meciuri, Rapid este pe locul 4, cu 14 puncte, la egalitate cu Esbjerg și cu Gyor. Pe primul loc este Metz, cu 15 puncte.

Clasament Liga Campionilor Handbal feminin, Grupa B
Clasament Grupa B / Captură flashscore.ro

Etichete: csm bucuresti , rapid bucuresti , liga campionilor handbal feminin , video csm most , video rapid buducnost