Manchester United – Nottingham Forest 3-0, pe Digi Sport 1. Scor de neprezentare pentru „Diavoli” – DigiSport

• Premier League: Leeds – Manchester City, miercuri, 22:00, DGS 1

• Ligue 1: PSG – Strasbourg, miercuri, 22:00, DGS 2

Manchester United – Nottingham Forest 3-0. „Diavolii” se impun fără emoții în primul duel direct după 23 de ani

Elevii lui Erik ten Hag au dominat partida încă de la început, iar Marcus Rashford a deschis scorul în minutul 19. Trei minute mai târziu, Antony Martial a mărit avantajul pe tabelă pentru Manchester United, care părea că va face scor cu Nottingham.

Au urmat apoi momente bune pentru Forest, care a și reușit să marcheze în minutul 41, însă reușita lui Ryan Yates a fost anulată pe motiv de ofsaid, după ce l-a lovit pe coechipierul Boly, care se afla în afara jocului.

În actul secund, tot Manchester United a fost cea care a dominat, iar „Diavolii” au reușit să mai marcheze o dată, prin Fred, în minutul 87.

În urma acestui rezultat, Manchester United este pe 5 în Premier League și are 29 de puncte acumulate. De cealaltă parte, Nottingham Forest este penultima în clasament, cu doar 13 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Manchester United – Nottingham Forest 3-0

Manchester United – Nottingham Forest 3-0.

Min. 87: Goool Manchester United! Introdus în minutul 77 al partidei, Fred își trece și el numele pe lista marcatorilor.

UPDATE: Pauză pe Old Trafford! Manchester United intră cu avans de două goluri la cabine.

Min. 41: Nottingham marchează prin Ryan Yates, dar golul este anulat de Anthony Tailor pe motiv de ofsaid. Verificarea celor din camera VAR a durat câteva minute, asta deoarece poziția în afara jocului a fost una la limită.

Min. 23: Goool Manchester United! Martial punctează și el după doar câteva minute, după o pasă venită de la Rashford.

Min. 20: Gool Manchester United! Rashford deschide scorul cu un șut de la aproximativ 11 metri, după o schemă a „Divolilor” în careul advers.

Min. 12: Posesie mai bună pentru Manchester United, care are și ocaziile mai mari în acest început de partidă. De amintit este și faptul că plouă torențial pe Old Trafford.

Min. 1: A început meciul!

• Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Varane, Shaw, Malacia – Casemiro, Eriksen – Antony, Bruno, Martial – Rashford
  • Bournemouth: Hennessey – Aurier, Worrall, Boly, Lodi – Yates, Freuler, Mangala – Johnson, Awoniyi, Lingard

Manchester United – Nottingham, Live Video, 22:00, Digi Sport 1. Primul duel direct după 23 de ani! 8-1, scorul ultimei confruntări

Înainte de duelul de pe Old Trafford, gazdele se clasează pe locul 5 în Premier League, cu 26 de puncte. După 14 meciuri jucate, „Diavolii Roșii” au un golaveraj neutru (20 de goluri marcate și tot atâtea primite).

De partea cealaltă, Nottingham se află pe penultimul loc în campionatul Angliei, cu 13 puncte. Totuși, nou-promovata vine după o victorie, împotriva lui Crystal Palace, scor 1-0.

Ultima confruntare directă dintre cele două cluburi istorice în Premier League a avut loc în 1999. Atunci, Manchester United se impunea cu un categoric 8-1.

Toate meciurile de Boxing Day se văd la Digi Sport

Boxing Day, programul zilei de luni: Premier League, etapa 17

• Brentford – Tottenham 2-2 (Janelt 15, Toney 54 / Kane 64, Hojbjerg 71)
  • Leicester City – Newcastle 0-3 (Wood 3, Almiron 7, Joelinton 32)
  • Crystal Palace – Fulham 0-3 (Reid 31, Ream 71, Mitrovic 80)
  • Southampton – Brighton 1-3 (Ward Prowse 73 / Lallana 14, Perraud 35 autogol, March 56)
  • Everton – Wolverhampton 1-2 (Mina 7 / Podence 22, Ait Nouri 90+5)
  • Aston Villa – Liverpool 1-3 (Watkins 59 / Salah 5, Van Dijk 37, Bajcetic 81)
  • Arsenal – West Ham 3-1 (Saka 53, Martinelli 59, Nketiah 69 / Benrahma 27)

Boxing Day, programul zilei de marți: Premier League, etapa 17

Boxing Day, programul zilei de miercuri: Premier League, etapa 17

• Leeds United – Manchester City, ora 22:00, ÎN DIRECT LA DIGI SPORT 1

Etichete: manchester united , nottingham , boxing day