Irina Begu, în semifinale la WTA Adelaide, după o victorie în două seturi cu Veronika Kudermetova! Viitoarea adversară – DigiSport

• La Liga : Elche – Celta Vigo, vineri, 19:30, DGS 2

• La Liga : Valencia – Cadiz, vineri, 22:00, DGS 2

Rusoaica a fost cea care a început mai bine meciul, cu joc solid pe propriul serviciu și break făcut în al doilea game.

Irina Begu, victorie cu Veronika Kudermetova, 7-5, 6-4, și calificare în semifinale la Adelaide

Veronika Kudermetova a condus cu 3-0 și 4-2, dar de acolo Irina Begu a reușit să intre în meci, a mai cedat un singur game și și-a adjudecat setul.

Actul secund a fost mai echilibrat, iar primul break a venit la 3-3, câștigat de Irina Begu.

Românca nu a reușit să-l confirme, dar a câștigat și următorul game pe serviciul advers, și-a făcut serviciul la 5-4 și a câștigat meciul.

Irina Begu o va întâlni pe Aryna Sabalenka în semifinalele turneului de la Adelaide

În semifinale, Irina Begu va juca împotriva Arynei Sabalenka (24 de ani, 5 WTA), care a învins-o tot în două seturi 6-3, 7-5, pe Marketa Vondrousova (23 de ani, 92 WTA).

Pe cealaltă jumătate de tablou, cele două sferturi de finală sunt Linda Noskova (18 ani, 102 WTA) – Victoria Azarenka (33 de ani, 26 WTA) și Ons Jabeur (28 de ani, 2 WTA) – Marta Kostyuk (20 de ani, 69 WTA).

Etichete: irina begu , aryna sabalenka , veronika kudermetova , wta adelaide