Inter – Napoli, LIVE VIDEO, de la 21:45, la Digi Sport 1. Programul și transmisiunile din Serie A – DigiSport

• Media: Digi Sport Special, joi, 19:30, DGS 1

• Premier League: ChelseaMan. City, joi, 22:00, DGS 1

Capul de afiș al acestei runde este reprezentat de partida dintre Napoli și Inter Milano. Duelul va avea loc tot miercuri, de la ora 21:45, în direct pe Digi Sport 1.

Napoli este liderul autoritar din Serie A și are 41 de puncte acumulate în cele 15 meciuri jucate. De cealaltă parte, Inter este pe locul 5 în clasament, iar elevii lui Simone Inzaghi au strâns 30 de puncte.

Inter – Napoli LIVE VIDEO, de la 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Inter: Onana – Skriniar, Acerbi, Bastoni – Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco – Dzeko, Lukaku

• Rezerve: Handanovic, Cordaz, Asllani, Bellanova, Carboni, Correa, D’Ambrosio, de Vrij, Dumfries, Gagliardini, Gosens, Martinez, Zanotti

Napoli: Meret – Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Olivera – Anguissa, Lobotka, Zielinski – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

• Rezerve: Marfella, Sirigu, Demme, Elmas, Jesus, Lozano, Ndombele, Ostigard, Raspadori, Rui, Simeone, Zanoli, Zedadka, Zerbin

Cremonese – Juventus 0-1. Bianconerii au înscris în prelungiri

Juventus a învins-o pe Cremonese cu scorul de 1-0, în etapa 16 din Serie A, după un gol marcat în prelungiri de Milik.

Gazdele au avut câteva ocazii importante de a deschide scorul, mai întâi prin Okereke, în minutul 13, iar mai apoi prin Valeri care a trimis balonul în poartă în minutul 15. Golul nu a fost însă validat din cauza unui ofsaid.

În repriza secundă, bianconerii au fost mai incisivi, deși gazdele au lovit de două ori bara în minutul 69 și în minutul 83.

Pe final, Milik a avut o execuție superbă din lovitură liberă și l-a învins pe Carnesecchi.

VIDEO Rezumatul partidei Cremonese – Juventus 0-1

Min. 90+1: Goool Juventus! Milik are o execuție superbă din lovitură liberă și îl învinge pe Carnesecchi.

Min. 83: Ocazie pentru Cremonese! Afena-Gyan urmărește un balon, centrează din tușă, dar balonul lovește bara lui Szczesny.

Min. 78: Ocazie pentru Juventus! Moise Kean șutează din întoarcere din fața porții, însă Carnesecchi are o intervenție splendidă și respinge.

Min. 69: Ocazie pentru Cremonese! Dessers ajunge la un balon în interiorul careului și șutează din prima cu stângul, însă mingea lovește bara porții lui Szczesny.

Min. 66: Ocazie pentru Juventus! Chiesa pătrunde în interiorul careului și șutează cu stângul, însă balonul lovește plasa laterală.

Min. 59: Ocazie pentru Juventus! Gatti șutează de pe loc, însă balonul trece pe lângă poarta gazdelor.

Min. 58: Ocazie pentru Juventus! Miretti șutează pe centrul porții din afara careului, dar portarul gazdelor intervine salvator.

Min. 30: Ocazie pentru Juventus! Miretti șutează din afara careului, însă balonul trece puțin peste bara transversală.

Min. 23: Ocazie pentru Juventus! Soule pătrunde în careu și șutează la firul ierbii, însă Carnessechi reușește să respingă.

Min. 15: Ocazie pentru Cremonese! Valeri trimite balonul cu capul peste Szesny, Bremer reușește să respingă la limită, însă arbitrul indică ofsaid.

Min. 13: Ocazie pentru Cremonese! Okereke se înalță la o centrare și trimite cu capul în brațele lui Szczesny.

Min. 1: Începe meciul!

Cremonese: Carnessechi – Sernicola, Ferrari, Bianchetti, Lochoshvili, Valeri – Meite, Castagnetti, Pickel – Okereke, Dessers

• Rezerve: Saro, Sarr, Afena-Gyan, Aiwu, Buonaiuto, Ciofani, Ghiglione, Hendry, Milanese, Quagliata, Tsadjout, Zanimacchia

Juventus: Szczesny – Gatti, Bremer, Danilo – Soule, McKennie, Locatelli, Fagioli, Kostic – Miretti, Milik

• Rezerve: Perin, Pinsoglio , Alex Sandro, Barbieri, Barrenechea, Chiesa, Iling, Kean, Paredes, Rabiot, Rugani

Juventus ocupă locul trei în clasamentul din Serie A, cu 31 de puncte, însă o victorie cu Cremonese îi va aduce pe bianconeri mai aproape de AC Milan, ocupanta locului secund.

Cremonese, formația unde sunt legitimați Vlad Chiricheș și Ionuț Radu, este pe penultima poziție a clasamentului, cu șapte puncte. Cei doi internaționali români nu vor evolua în meciul cu Juventus din cauza accidentărilor.

Salernitana – AC Milan 1-2. Victorie pentru echipa românului din poarta campioanei Italiei

AC Milan s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Salernitana, în etapa cu numărul 16 din Serie A, meci în care Ciprian Tătărușanu a fost titular.

Campioana din Serie A a început perfect partida și a dominat jocul categoric în prima repriză. Mai întâi, milanezii au deschis scorul în minutul 10, prin Rafael Leao, iar Tonali a majorat diferența, 5 minute mai târziu.

În actul secund, tot AC Milan a fost cea care a început mai bine și a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, în minutul 58. În minutele de final, Salernitana a pus presiune și chiar a marcat un gol prin Bonazzoli, în minutul 83, la o fază la care Ciprian Tătărușanu nu a putut interveni.

În urma acestui rezultat, AC Milan este pe locul 2 în Serie A și are 36 de puncte acumulate, cu 5 mai puțin decât liderul Napoli, care are cu un meci disputat mai puțin.

Salernitana este pe poziția cu numărul 13, cu 17 punctee.

VIDEO cu rezumatul meciului Salernitana – AC Milan 1-2

Salernitana – AC Milan 1-2

Min. 83: Gool Salernitana! Coulibaly centrează din partea dreaptă, iar Bonazzoli trimitea mingea în poarta lui Tătărușanu din doar câțiva metri.

Min. 58: Brahim punctează și el după o fază fixă, însă reușita este anulată pe motiv de ofsaid după consultarea VAR.

Min. 15: Gool AC Milan! Tonali punctează și el la doar câteva minute după ce a oferit un assist.

Min. 10: Goool AC Milan! Tonali îi pasează perfect lui Leao, care îl driblează pe Ochoa și trimite în poarta din partea stângă a careului.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start din partida Salernitana – AC Milan

Salernitana: Ochoa – Lovato, Radovanovic, Fazio – Sambia, Coulibaly, Bohinen, Vilhena, Bradaric – Dia, Piatek

AC Milan: Tătărușanu – Calabria, Kalulu, Tomori, T Hernandez – Tonali, Bennacer – Saelemaekers, Diaz, Leao – Giroud

Salernitana – AC Milan LIVE VIDEO, 13:30, Digi Sport 1. Programul complet al etapei

Înaintea acestei etape, Salernitana ocupă locul 12 în clasament și are 17 puncte acumulate în 15 meciuri disputate. De cealaltă parte, AC Milan se situează pe poziția a doua în ierarhie, iar trupa lui Stefano Pioli are 33 de puncte, cu 8 mai puțin decât liderul Napoli.

În partida de astăzi, Ciprian Tătărușanu este anunțat titular. Portarul român profită în continuare de accidentarea lui Mike Maignan, care este indisponibil din luna septembrie a anului trecut.

Programul etapei cu numărul 16 din Serie A

• Salernitana – AC Milan 1-2 (Bonazzoli 83 / Rafa Leao 10, Tonali 15)
  • Sassuolo – Sampdoria 1-2 (Berardi 64 / Gabbiadini 25, Augello 28)
  • Spezia – Atalanta 2-2 (Gyasi 8, Nzola 31 / Hojlund 77, Pasalic 90+3)
  • Torino – Verona 1-1 (Miranchuk 63 / Djuric 45)
  • AS Roma – Bologna 1-0 (Pellegrini 6P)
  • Lecce – Lazio 2-1 (Strefezza 57, Colombo 71 / Immobile 14)

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post CES 2023: Kingston introduce noi produse în gama IronKey precum și alte noutăți – Gadget.ro
Next post Inter – Napoli 1-0. Juventus, victorie la limită cu Cremonese. Toate rezultatele rundei – DigiSport