Finala Conference League | Fiorentina – West Ham 1-2. Englezii, la primul trofeu din ultimii 42 de ani

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• UCL, finala: Man. City – Inter, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Fiorentina – West Ham 1-2. Englezii, la primul trofeu din ultimii 42 de ani

West Ham a fost cea care a deschis scorul în minutul 62, grație unui gol marcat de Said Benrahma, din penalty. 5 minute mai târziu, Fiorentina a egalat prin Bonaventura, însă trupa lui Moyes a dat lovitura în minutul 90, grație reușitei lui Bowen.

• Este primul trofeu al celor de la West Ham, după 42 de ani. În anul 1981, londonezii cucereau titlul în eșalonul secund din Anglia

Duelul dintre cele două formații a fost unul destul de tensionat, încă din ziua meciului. Concret, fanii ambelor echipe au fost protagoniștii unor incidente violente, iar oamenii legii au fost nevoiți să intervină și chiar să facă arestări.

Agitația a fost continuat ulterior și pe terenul de joc, acolo unde Biraghi, căpitanul Fiorentinei, a fost lovit cu mai multe sticle din tribună și s-a ales cu capul spart.

Ca și desfășurare a partidei, duelul a fost unul mult mai intens în repriza a doua, atunci când atât Fiorentina, cât și West Ham au început să riște mai mult.

Fiorentina – West Ham 1-2

Min. 90: Gool West Ham! Jarrod Bowen marchează în minutele de final și este foarte aproape de primul trofeu european după 47 de ani.

Min. 67: Fiorentina egalează rapid! Bonaventura primește o pasă bună, controlează bine balonul și șutează bine la colțul lung.

Min. 62: Gool West Ham! Said Benrahma deschide scorul din lovitură de la 11 metri, după un henț în careul al căpitanului Birarghi.

Min. 45+5: Fiorentina marchează prin Jovic, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 34: Incidente în timpul finalei. Un jucător de la Fiorentina a fost lovit cu obiecte aruncate din tribună și sângerează în zona capului.

Min. 10: Fiorentina domină categoric acest start de meci și are o posesie de 67% – 33%. Două ocazii de gol pentru italieni și una pentru englezi.

UPDATE: A început festivitatea dinaintea partidei, urmează și fluierul de start.

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Ranieri, Milenkovic, Biraghi – Bonaventura, Amrabat, Mandragora – Gonzalez, Jovic, Kouame

West Ham: Areola – Coufal, Aguerd, Zouma, Emerson – Soucek, Rice, Paqueta – Bowen, Antonio, Benrahma

Fiorentina – West Ham, LIVE TEXT, 22:00, în finala Conference League, ediția 2022/2023

Finala Conference League dintre Fiorentina și West Ham se dispută de la ora 22:00, la Praga, pe Fortuna Arena.

Fiorentina a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Basel în returul semifinalelor, după ce elvețienii se impuseseră în meciul tur cu 2-1.

Italienii au deschis scorul pe terenul elvețienilor, prin Gonzalez, în minutul 35, însă Amdouni a egalat în minutul 55. Același Gonzalez a reușit dubla în minutul 72 și a trimis meciul în prelungiri, acolo unde Barak a marcat în minutul 120+9.

De partea cealaltă, West Ham s-a calificat în ultimul act din Conference League, prima finală europeană a sa din 1976 încoace. După ce au bătut-o pe AZ Alkmaar cu 2-1 în tur, „Ciocănarii” s-au impus cu 1-0 pe terenul olandezilor. Fornals a marcat singurul gol în minutul 90+4.

• Victorie în finală: 5 milioane de euro

Etichete: fiorentina , west ham , finala conference league , fiorentina west ham

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Leo Messi a rupt tăcerea! De ce a ales Inter Miami în detrimentul Barcelonei: ”Mi-a fost teamă”
Next post Trofeul Conference League merge la West Ham! Englezii se impun în finala cu Fiorentina | Flashscore.ro