FCSB – Farul 0-0, ACUM, la Digi Sport 1. Constănțenii pot reveni pe primul loc – DigiSport

29.01.2023, 21:00

• Liga 1: VoluntariCFR Cluj, luni, 20:00, DGS 1

• La Liga: VillarrealRayo, luni, 22:00, DGS 2

FCSB – Farul s-a terminat 2-3, după un meci „nebun”. Toate golurile s-au marcat în repriza a doua, iar finalul a fost „de foc”, cu un autogol și un gol în minutele 90+5 și 90+6. Farul e lider din nou.

FCSB – Farul 2-3. Toate golurile s-au marcat în repriza a doua

„Roș-albaștrii” au început meciul în forță, cu ocazia lui Octavian Popescu, din minutul 4, urmată de replica lui Alibec. Apoi Compagno nu a nimerit poarta, iar Edjouma l-a imitat.

Același Octavian Popescu a mai avut o șansă, pentru ca peste câteva minute, șutul lui Edjouma să nimerească plasa laterală. A fost și o fază comică pe finalul primei reprize, care a fost aproape să-i coste pe roș-albaștri, când Crețu și Olaru s-au încurcat reciproc, însă Louis Munteanu a nimerit doar bara.

Ultimele două ocazii ale primei reprize le-au aparținut celor de la FCSB, când Compagno a rămas singur cu portarul, iar apoi șutul lui Sorescu a fost deviat și mingea a trecut foarte aproape de bară.

FCSB – Farul 2-3. Constănțenii au revenit pe primul loc

După ce în prima repriză nu s-a marcat, în cea de-a doua s-au înscris 5 goluri. Primul a fost reușit de Cordea, în minutul 47. Peste 9 minute, Farul a egalat prin lovitura liberă superbă a lui Alibec.

FCSB a primit apoi un penalty, iar Compagno a transformat de la 11 metri. Octavian Popescu a avut un gol anulat în minutul 71, iar apoi a urmat o nouă ocazie a lui Alibec. Finalul a fost cu scântei.

Dawa a fost eliminat în minutul 90, iar în minutul 90+5, Omrani a dat un autogol. Peste doar câteva secunde, o minge a ajuns cu noroc la rezerva Borza, care a marcat și a readus Farul pe primul loc.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB – Farul 2-3:

Știrea inițială:

FCSB – Farul Constanța LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 1. Duel de play-off în Liga 1

FCSB are două victorii la rând și ocupă locul patru în clasament, cu 41 de puncte. Farul are o serie negativă de trei meciuri fără succes și a pierdut primul loc în Liga 1. Constănțenii au 45 de puncte, iar CFR Cluj are 47 de puncte.

În acest sezon al Ligii 1, la Ovidiu, Farul s-a impus cu 3-1. În play-off-ul sezonului trecut, FCSB a câștigat ambele meciuri: 4-0 și 2-0.

Arbitrul Horaţiu Feşnic (33 de ani) va conduce la centru meciul FCSB – Farul Constanţa. Feşnic va fi ajutat de Valentin Avram şi Alexandru Cerei, iar Horia Mladinovici va fi rezervă. În Camera VAR se vor afla Ovidiu Haţegan şi Vladimir Urzică. Horațiu Feșnic, arbitrul FIFA din 2015, locuiește în Cluj-Napoca.

Leo Strizu anunță schimbări în echipa FCSB-ului la meciul cu Farul + Ce spune despre lupta la titlu

La conferința de presă care a avut loc sâmbătă, Leo Strizu a fost întrebat dacă vor exista schimbări în primul 11 al FCSB-ului la duelul cu Farul. Tehnicianul a lăudat lotul roș-albaștrilor din momentul de față, însă nu a dorit să dea un verdict în ceea ce privește lupta la titlu în actuala stagiune.

„Echipa îmi dă foarte mare încredere. Am simțit-o, este o echipă foarte cuminte, preocupată doar de fotbal. Sunt și jucători de calitate, cum s-a văzut și la meciul de la Sibiu. Cât despre titlu, nu am ce să spun. Eu nu visez. Mai e drum foarte lung până la final, abia suntem la al doilea meci din acest an.

E normal să se facă și schimbări în primul 11, vor fi două meciuri foarte importante, dar avem un lot foarte bun. Avem cu ce să înlocuim. Vor apărea cartonașele, dar avem o bancă frumoasă. Există un nucleu de bază al echipei, dar modificări mai pot apărea pentru că sunt jocuri foarte grele și echipa trebuie adusă la o formă maximă”, a spus Strizu, la conferința de presă.

Cum poate arăta FCSB cu Farul

Pentru meciul cu Farul, la FCSB mai poate apărea o modificare în defensivă. Deian Sorescu nu a convins cu Hermannstadt, când a fost înlocuit la pauză cu Valentin Crețu, care are șanse să fie titular pe Arena Națională.

Valentin Crețu are avantajul relațiilor de joc, dar și a unui joc defensiv mai bun decât al lui Deian Sorescu.