Cupa Regelui, șaisprezecimi. Intercity – Barcelona 3-4. Spectacol total! Catalanii au evitat cu greu o umilință istorică – DigiSport

• Media: Digi Sport Special, joi, 19:30, DGS 1

• Premier League: ChelseaMan. City, joi, 22:00, DGS 1

Catalanii au deschis scorul în minutul 4, prin Araujo, iar meciul părea că se va transforma într-un antrenament cu publicul.

Cupa Regelui, șaisprezecimi. Intercity – Barcelona 3-4. Spectacol total! Catalanii au fost egalați de trei ori

Însă, în minutul 59, Soldevila a restabilit egalitatea. Dembele i-a readus pe catalani în avantaj în minutul 67, dar cinci minute mai târziu același Soldevila a lovit decisiv.

Raphinha a făcut 3-2 în minutul 77, dar catalanii s-au trezit egalați pentru a treia oară zece minute mai târziu, când Soldevila s-a aflat la capătul unui contraatac prin care a izbutit hat-trick-ul.

Trupa lui Xavi a arătat o altă față în prelungiri și nu a mai comis erori majore în defensivă, iar scorul a fost stabilit în minutul 104, prin Ansu Fati.

În urma acestui rezultat, Barcelona a reușit să obțină calificarea în optimile Cupei Regelui.

Intercity – Barcelona 3-4

Min. 120+1: Final de meci.

Min. 106: Începe partea secundă a prelungirilor.

Min. 105: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 104: GOL Barcelona! Ansu Fati reia din prima de la limita careului mic, iar mingea deviată de un adversar intră în poartă.

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor.

Min. 90+4: Final de timp regulamentar, iar meciul va merge în prelungiri.

Min. 86: GOL Intercity! Gazdele pleacă pe un contraatac, iar Soldevila îl învinge pentru a treia oară pe Pena și izbutește hat-trick-ul.

Min. 77: GOL Barcelona! Centrarea lui Alba îl găsește pe Raphinha într-o poziție excelentă, iar brazilianul trimite mingea în poartă.

Min. 72: GOL Intercity! Același Soldevila reia cu o lovitură de cap de lângă Alba și reușește dubla.

Min. 67: GOL Barcelona! Dembele scapă singur cu portarul advers și îl „execută” cu o scăriță de efect.

Min. 59: GOL Intercity! Soldevila înscrie din careul mic, tot în urma unui corner.

Min. 46: Începe partea secundă.

Min. 45+3: Final de primă repriză.

Min. 4: GOL Barcelona! Araujo deschide scorul cu o lovitură de cap, în urma unei centrări venite din corner, din partea lui Torre.

Min. 1: A început meciul.

Știrea inițială:

Intercity – Barcelona, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 3. Echipele de start

• Intercity: Campos, Bellotti, Galvez, Jaime, Sanchez, Murria, Perez, Pinan, Roige, Romero, Soldevila
    Rezerve: Angong, Carmona, Etxaniz, Ferroni, Herrera, Kecojevic, Koffi, Nsue, Undabarrena, Xemi
    Antrenor: Gustavo Siviero
  • Barcelona: Pena, Bellerin, Araujo, Kounde, Alba, Busquets, Kessie, Torre, Dembele, Depay, Torres
    Rezerve: Alonso, Balde, Christensen, De Jong, Fati, Garcia, Gavi, Raphinha, Roberto, Tenas, Ter Stegen
    Antrenor: Xavi

Intercity – Barcelona, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 3, în șaisprezecimile Copei del Rey

FC Barcelona vine după remiza cu Espanyol din La Liga, scor 1-1, iar la meciul cu Intercity nu se va baza pe serviciile lui Robert Lewandowski și Pedri Gonzalez, care nu au făcut deplasarea cu echipa.

Intercity, formație de liga a treia, vine după victoria cu Mirandes, scor 2-0, tot în Copa del Rey, în runda precedentă.

Dacă Barcelona este lider în La Liga, la egalitate de puncte cu Real Madrid, Intercity se află pe locurile retrogradabile, mai exact pe poziția a 16-a, în Grupa a 2-a din liga a 3-a.

Etichete: barcelona , copa del rey , intercity , intercity barcelona