Chipciu nu a mai rezistat și a răbufnit! ”Lasă-ne! Vrem să jucăm fotbal”. Ce a spus despre scandările fanilor lui U Cluj – DigiSport

• Liga 1: Petrolul – U Craiova 1948, duminică, 14:30, DGS 1

• Liga 1: ArgeșMioveni, duminică, 12:00, DGS 1

Covăsnenii au condus cu 2-0 până în minutul 75, grație reușitelor lui Păun și Tudorie, însă ”Șepcile Roșii” au redus din diferență din penalty prin Thiam și au sperat că pot pleca măcar cu un punct de la Sfântu Gheorghe.

Alexandru Chipciu a răbufnit: ”Lasă-ne! Vrem să jucăm fotbal, nu veni cu vrăjeli din astea vechi

Acest lucru nu s-a întâmplat, iar U Cluj ocupă poziția a 14-a în clasamentul Ligii 1, cu 19 puncte, și poate termina anul 2022 pe loc direct retrogradabil, dacă UTA Arad va învinge în această rundă. De partea cealaltă, Sepsi a urcat din nou pe loc de play-off, pe 6, cu 32 de puncte.

La flash-interviu, Alexandru Chipciu (33 de ani), jucătorul lui U Cluj, a răbufnit. Mijlocașul a acuzat și maniera de arbitraj a lui Iulian Dima, a trimis săgeți către colegii săi, dar a vorbit și despre scandările xenofobe care s-au auzit de-a lungul partidei.

Din păcate, înfrângere. Vine greu acest rezultat, vă dați seama. Eu, personal, sunt distrus după o nouă înfrângere și pentru că nu ne batem cum ar trebui, să fim războinici pe teren. Ăsta e fotbalul, per total, cred am avut mai multe ocazii decât Sepsi, dar ne-au bătut.

Ok, au avut 2-0, s-au relaxat probabil. Sunt foarte dezamăgit și nu pot să gândesc nimic acum. Nu-mi certam colegii să creăm ocazii, ci m-a deranjat faptul că nu am avut atitudine, nu suntem maturi… E 1-2, suntem pe adversar și facem 7 mii de faulturi, ca arbitrul să stea 700 de ore să dea explicații la jucători.

Nu înțeleg un lucru: ești arbitru, poți să greșești sau nu, bă, dar dacă e fault, nu mai da explicații la jucători! Am făcut 2-1 și am jucat trei minute a doua repriză. Lasă-ne! Vrem să jucăm fotbal, nu ne explica nouă de ce ai dat și de ce nu ai dat, vrăjeli din astea vechi. De asta eram supărat.

Voiam să mă bat când am venit aici! Fotbalistic vorbind, dar din păcate am luat bătaie. Nu e vina colegilor. Am avut ocazii, dar nu am făcut-o și am luat gol la fază fixă. E mult mai greu la retrogradare decât când te bați sus. Dacă nu o să ne dorim să ne batem, la anul vom juca la matineu.

Ne-a spus că dacă o să mai fie scandări, o să oprească meciul. Foarte bine că nu a făcut-o, îl felicit, pentru că la un moment dat s-au oprit și suporterii. Nu sunt niște scandări normale, dar pe de altă parte, pe câte stadioane am jucat și am fost înjurat de familie, de copii, în Giulești, a oprit cineva vreodată meciul? Acum suntem cei mai sensibili. Într-adevăr, nu e normal, dar le înțeleg și lor frustrarea. Suporterii adverși au fost cei mai cuminți? M-au înjurat de m-au rupt!”, a transmis Chipciu, vizibil nervos.

VIDEO Alexandru Chipciu, nervos după Sepsi – U Cluj 2-1

VIDEO Rezumat Sepsi – U Cluj 2-1

Etichete: alexandru chipciu , sepsi u cluj , chipciu nervos