Brentford – Liverpool 3-1. ”Albinele” îi înving pe ”Cormorani” pentru prima dată în 84 de ani – DigiSport

• Premier League: Man. United – Bournemouth, marți, 22:00, DGS 2

• Premier League: Arsenal – Newcastle, marți, 21:45, DGS 1

În urma acestui rezultat, Liverpool ocupă locul șase în clasamentul din Premier League, în timp ce Brentford este pe locul șapte, la două puncte în urma formației pregătite de Jurgen Klopp.

Brentford – Liverpool 3-1. Klopp, primul eșec după patru victorii în Anglia

Formația lui Klopp putea deschide scorul încă din minutul 3, când Van Dijk a trimis spectaculos cu călcâiul pe direcția lui Raya. Darwin Nunez a irosit și el o ocazie importantă câteva minute mai târziu.

Totuși, prima repriză a fost dominată complet de Brentford. Alisson a avut o intervenție impecabilă la șutul lui Mbeumo din minutul 18. Două minute mai târziu, Brentford a trecut în avantaj, după ce Konate a trimis balonul în propria poartă.

În minutul 27, Wissa l-a învins pe Alisson, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. Wissa a marcat din nou în minutul 39, însă și această reușită a fost anulată. Totuși, pe finalul primei reprize, Wissa a înscris cu capul. Alisson a respins, însă s-a constatat că balonul trecuse de linia porții.

După pauză, Liverpool a fost ceva mai incisivă. În minutul 48, Nunez a înscris în poarta lui Raya, însă golul său nu a fost validat. Totuși, Oxlade-Chamberlain a reușit să înscrie câteva minute mai târziu, la o centrare a lui Alexander-Arnold.

Pe final, Brentford a reușit să înscrie încă o dată, prin Mbeumo, după o eroare a lui Konate.

VIDEO Rezumatul partidei Brentford – Liverpool 3-1

Brentford – Liverpool 3-1. Oaspeții au multe probleme în primul meci al anului

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 84: Goool Brentford! Mbeumo recuperează un balon de la Konate și îl învinge pe Alisson cu un șut expediat cu stângul.

Min. 70: Ocazie pentru Liverpool! Salah îl găsește foarte bine pe Darwin Nunez, acesta pătrunde în careu, dar finalizează mult pe lângă poartă.

Min. 50: Goool Liverpool! Alexander-Arnold centrează din flancul drept pentru Oxlade-Chamberlain, care înscrie cu capul.

Min. 48: Gol anulat pentru Liverpool! Alcantara îl lansează pe Darwin Nunez care înscrie în poarta lui Raya, însă golul său este anulat pentru ofsaid.

Min. 42: Goool Brentford! Rasmussen centrează din flancul drept, Wissa trimite cu capul, Alisson încearcă să respingă, dar scoate balonul din spatele liniei porții.

Min. 39: Gol anulat al lui Brentford! Wissa trimite balonul în poartă după o centrare de la colțul terenului, însă reușita sa este anulată tot pentru ofsaid.

Min. 27: Gol anulat al lui Brentford! După o fază fixă, Wissa trimite balonul în poarta ”Cormoranilor”, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 24: Ocazie pentru Liverpool! Șutul lui Tsikimas din interiorul careului este respins de Raya în afara terenului.

Min. 20: Goool Brentford! După o centrare venită de la colțul terenului, balonul este deviat de Konate și intră în poarta lui Alisson.

Min. 18: Ocazie pentru Brentford! Mbeumo pleacă pe contraatac, șutează din interiorul careului, însă Alisson are o intervenție bună și respinge.

Min. 8: Ocazie pentru Liverpool! Salah îi pasează lui Darwin Nunez, care trece de Raya, dar șutează într-un fundaș advers.

Min. 3: Ocazie pentru Liverpool! Van Dijk are o execuție splendidă cu călcâiul, dar Raya reușește să respingă în bara transversală.

Min. 1: Începe meciul!

Brentford: Raya – Zanka, Pinnock, Mee – Rasmussen, Jensen, Norgaard, Janelt, Henry – Mbeumo, Wissa

Rezerve: Strakosha, Sorensen, Canos, Crama, Damsgaard, Dasilva, Ghoddos, Lewis-Potter, Trevitt

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Tsimikas – Elliott, Fabinho, Thiago – Salah, Nunez, Oxlade-Chamberlain

Rezerve: Kelleher, Bajcetic, Carvalho, Gomez, Jones, Keita, Matip, Phillips, Robertson

Cel mai mare câștig al gazdelor din această seară este că năbădăiosul atacant Ivan Toney, 12 reușite în acest sezon, a fost recuperat aproape complet, după o accidentare care le-a dat mari emoții suporterilor, și va fi cel puțin printre rezerve.

• Ivan Toney a fost acuzat de federația engleză că a pariat de 232 de ori și încă așteaptă o decizie în privința sa

Liverpool știe că va avea în față o echipă care a marcat șase goluri în ultimele trei meciuri, cu Man. City, Tottenham și West Ham, astfel că trebuie să fie foarte atentă.

Totuși, Klopp și-a condus echipa spre patru victorii consecutive la finalul anului 2022, deci echipa este în formă și ar trebui să nu se teamă prea mult. Însă amintirea celor doar două izbânzi în opt jocuri la începutul anilor îi pune pe gânduri pe „cormorani”.

În urmă cu un an, Liverpool a câștigat cu 3-0 meciul direct disputat pe Anfield.

• Partida va putea fi urmărită de către abonații RCS-RDS pe Aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro
Clasament Premier League / captură digisport.ro

Etichete: meciuri premier league , brentford liverpool , etapa 19 premier league