Bayern Munchen – Koln 1-1. Golul spectaculos al lui Kimmich le-a adus un punct bavarezilor – DigiSport

• Bundesliga: MainzDortmund, miercuri, 19:30, DGS 1

• Cupa Spaniei: BarcelonaSociedad, miercuri, 22:00, DGS 1

În urma acestui rezultat, Bayern Munchen rămâne liderul din Bundesliga, cu 36 de puncte, la patru în fața celor de la RB Leipzig. De cealaltă parte, Koln ocupă locul 10, cu 21 de puncte.

Bayern Munchen – Koln 1-1. Bavarezii au restabilit egalitatea pe final

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 4, când Skhiri l-a învins pe Sommer dintr-o poziție ideală, după o deviere norocoasă a lui Chabot. Prima ocazie a bavarezilor a venit în minutul 14, când Gnabry a șutat la poarta apărată de Schwabe.

Defensiva lui Koln și-a făcut bine treaba și i-a refuzat golul lui Gnabry și în minutul 23.

Sommer a avut și el o intervenție bună în minutul 29, la șutul lui Kainz, însă cea mai frumoasă paradă din prima repriză i-a aparținut lui Schwabe, la șutul lui Pavard.

În repriza secundă, Thomas Muller putea restabili egalitatea însă balonul trimis de el cu capul a fost respins peste poartă de Schwabe. Choupo-Moting a nimerit bara în minutul 88, însă bavarezii au reușit să restabilească egalitatea pe final, după o execuție de excepție a lui Kimmich.

VIDEO Rezumatul partidei Bayern Munchen – Koln 1-1

Bayern Munchen – Koln 1-1

Min. 90: Goool Bayern! Kimmich șutează superb de la distanță, balonul este deviat și intră în poarta lui Schwabe.

Min. 88: Ocazie Bayern! Choupo-Moting trece de Schwabe, șutează din unghi, însă balonul nimerește bara.

Min. 79: Ocazie Bayern! Coman centrează din flancul drept, Muller trimite cu capul, dar Schwab respinge peste poartă.

Min. 54: Ocazie Bayern! Coman primește balonul în interiorul careului, își fentează adversarul și șutează cu stângul, dar balonul este respins de portar.

Min. 44: Ocazie Bayern! Pavard șutează violent din interiorul careului, însă Schwabe are o intervenție excelentă și respinge.

Min. 29: Ocazie Koln! După un contraatac frumos al lui Koln, Skhiri i-a pasat lui Kainz, însă Sommer a reușit să respingă.

Min. 23: Ocazie Bayern! Gnabry pătrunde în careu, însă este blocat foarte bine de defensiva adversă.

Min. 14: Ocazie Bayern! Gnabry șutează din interiorul careului, însă pe direcția portarului Schwabe, care reușește să respingă.

Min. 4: Goool Koln! La o centrare venită de la colțul terenului, balonul este deviat de Chabot până la Skhiri, care înscrie dintr-o poziție ideală.

Min. 1: Începe meciul!

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, de Ligt, Davies – Kimmich, Goretzka – Sane, Musiala, Gnabry – Choupo-Moting

Rezerve: Ulreich, Blind, Coman, Gravenberch, Muller, Sabitzer, Stanisic, Tel, Wanner

Koln: Schwabe – Schmitz, Soldo, Chabot, Hector – Huseinbasic, Skhiri – Maina, Olesen, Kainz – Tigges

Rezerve: Horn, Adamyan, Bakatukanda, Diehl, Lemperle, Ljubicic, Martel, Schindler, Selke

Bavarezii sunt favoriți cerți în acest duel, însă nu le va fi deloc ușor. Koln vine după o victorie uluitoare, în runda precedentă: 7-1, acasă, cu Werder Bremen, și are un moral exclent.

De partea celalată, Bayern vine după remiza cu RB Leipzig, scor 1-1, unde jocul nu a funcționat așa cum și-ar fi dorit Nagelsmann.

• Cu toate acestea, se împlinesc curând 14 ani de la ultima victorie a celor de la Koln pe Allianz Arena, scor 2-1.

În ultimele opt partide directe disputate la Munchen, Bayern a câștigat șapte dueluri, iar un meci s-a terminat la egalitate.

Echipele probabile

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies – Kimmich, Goretzka, Sane, Musiala, Gnabry – Choupo-Moting.
Antrenor: Julian Nagelsmann.

Koln: Schwabe – Schimitz, Soldo, Chabot, Hector – Maina, Skhiri, Martel, Kainz, Tigges – Huseinbasic.
Antrenor: Steffen Baumgart

Etichete: bayern munchen , koln