Barcelona – Real Sociedad 1-0. Catalanii s-au calificat în semifinalele Cupei Regelui – DigiSport

• Cupa Spaniei: RealAtletico, joi, 22:00, DGS 1

• Cupa Spaniei: ValenciaBilbao, joi, 21:00, DGS 2

Catalanii au început mai bine partida și au avut o mulțime de ocazii la poarta adversă. Cu toate acestea, Barcelona nu a reușit „să spargă gheața”, în ciuda faptului că Real Sociedad a rămas și în inferioritate numerică după eliminarea lui Brais Mendez, din minutul 41, după o intrare tare asupra lui Sergio Busquets.

Mai mult, Sociedad putea deschide scorul în minutul 30, însă șutul trimis de Kubo a lovit bara transversală a porții lui Ter Stegen.

În actul secund, Barcelona a început la fel de hotărâtă, iar elevii lui Xavi au deschis scorul în minutul 52, la capătul unei curse a lui Ousmane Dembele. Oaspeții au trecut însă pe lângă șansa egalării în minutul 59, atunci când Alexander Sortloth a ratat inexplicabil din fața porții goale.

În finalul partidei, Barcelona a avut momente când a pus stăpânire pe careul celor de la Real Sociedad și a presat, însă formația blaugrana nu a mai reușit să înscrie. Mai mult, ocaziile cele mai mari le-au aparținut oaspeților, dar Ter Stegen s-a impus de fiecare dată.

În urma acestui rezultat, Barcelona s-a calificat în penultimul act din Cupa Regelui și o va întâlni pe câștigătoarea dintre Osasuna și Sevilla.

Barcelona – Real Sociedad 1-0

Min. 88: Ocazie mare Sociedad. Oaspeții sunt aproape să egaleze, însă Ter Stegen reușește să respingă șutul trimis de Carlos Fernandez.

Min. 59: Ocazie uriașă pentru Sociedad. Sorloth trimite pestea poartă dintr-o poziție în care este mai greu să ratezi. Barcelona rămâne în avantaj.

Min. 52: Gol Barcelona! Kounde îl lansează pe Dembele, iar starul francez nu mai poate fi oprit de fundașii adverși și marchează în poarta lui Sociedad.

Min. 45: Ocazie Barcelona! Pedri primește mingea în mijlocul careului advers, însă șutează într-un adversar.

Min. 41: Eliminare la Sociedad! Brais Mendez este eliminat după o intervenție dură asupra lui Busquets.

Min. 30: Ocazie mare pentru Sociedad! Kubo șutează puternic, însă mingea lovește bara transversală.

Min. 17: Barcelona presează, iar trupa lui Xavi are 6 ocazii în primul sfert de oră, în timp ce Sociedad nu a ajuns la poarta lui Ter Stegen.

Min. 11: Barcelona marchează, dar golul este anulat pentru poziție de ofsaid. Faza a avut nevoie de consultarea VAR pentru ca decizia să fie luată.

UPDATE: Începe meciul!

Barcelona: Ter Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – De Jong, Busquets, Pedri – Gavi, Lewandowski, Dembele

Real Sociedad: Remiro – Elustondo, Zubeldia, Le Normand, D. Rico – Zubimendi – Kubo, Mendez, Marin, Oyarzabal – Sorloth

Barcelona – Real Sociedad, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 1, în ”sferturile” Cupa Spaniei

În turul precedent din Cupa Spaniei, FC Barcelona a trecut de Intercity, scor 4-3, în prelungiri, în timp ce Real Sociedad a avut un duel echilibrat cu Mallorca, pe care a învins-o cu 1-0.

În acest sezon, Barcelona și Real Sociedad s-au întâlnit în turul campionatului, iar catalanii s-au impus cu 4-1.

Robert Lewandowski și Ferran Torres vor fi în lotul Barcelonei, după ce la meciul din campionat cu Getafe au fost suspendați.

Etichete: barcelona , real sociedad , cupa spaniei , barcelona cupa spaniei , sferturile cupei spaniei , barceloan real sociedad

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Nottingham – Manchester United 0-3. ”Diavolii”, cu un pas în finala Cupei Ligii Angliei – DigiSport
Next post Trădarea istorică prinde contur! Au trecut 27 de ani de când Barcelona nu a mai luat un jucător de la Real Madrid – DigiSport