Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2. Benzema și Kroos au decis partida – DigiSport

• Liga 1: Chindia – FC Argeș, luni, 17:00, DGS 1

• Liga 1: Farul – CFR Cluj, luni, 20:00, DGS 1

Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2. Madrilenii rămân pe locul 2, la 3 puncte în spatele Barcelonei

Benzema a ratat prima ocazie a meciului, însă bascii au dat o replică bună, prin ocazia lui Paredes și bara lui Inaki Williams. În cele din urmă, Benzema a deschis scorul în minutul 24, cu un voleu spectaculos, din careu.

În parea secundă, madrilenii au ratat mult. Mai întâi Nacho, din apropiere, nu a putut să-l bată pe portar din două încercări, iar apoi Asensio a trimis milimetric pe lângă țintă. Bilbao a avut și ea o oportunitate mare în minutul 70, prin frații Williams, în aceeași fază.

Însă cel care a închis tabela a fost Kroos, în minutul 90. Astfel, Athletic Bilbao – Real Madrid s-a terminat 0-2.

VIDEO cu rezumatul meciuluii Athletico Bilbao – Real Madrid 0-2:

LIVE VIDEO Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2

Min. 90+3: Final de meci. Athletic Bilbao – Real Madrid se termină 0-2.

Min. 90: Gol Real Madrid. După o combinație între Rodrygo, Valverde și Kroos, ultimul înscrie cu un șut superb, din marginea careului.

Min. 77: Gol anulat Bilbao. Inaki Williams marchează, dar golul e anlulat pentru offside.

Min. 70: Ocazie mare Bilbao. După o centrare în careu, Inaki Williams șutează defectuos, mingea ajunge la Nico Williams, dar șutul său ocolește poarta.

Min. 66: Ocazie mare Real Madrid. Valverde pasează la Benzema, care îi trimite lui Asensio, dar șutul său trece la câțiva centimetri de poartă.

Min. 59: Ocazie mare Real Madrid. Nacho nu reușește să înscrie din două încercări, din apropiere, pentru că Simon parează fantastic.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Athletic Bilbao – Real Madrid 0-1.

Min. 24: Gol Real Madrid. După o centrare în careu, Asensio retrimite cu capul pentru voleul din întoarcere al lui Benzema, care deshide scorul.

Min. 22: Ocazie Bilbao. Sancet îl lansează pe Inaki Williams, care pătrunde pe dreapta, trece și de portar și trimite prin fața porții, din unghi.

Min. 17: Ocazie Bilbao. Nico Williams dribleaza scurt și sutează cu efect, la colțul lung, dar mingea ocolește poarta.

Min. 10: Bară Bilbao. După o centrare în careu, Paredes reia cu capul, dar Courtois respinge în bară.

Min. 7: Ocazie Real Madrid. Mendy centrează înapoi, pentru Benzema, care șutează peste poartă.

Min. 1: Începe meciul.

Athletic Bilbao: Simon – de Marcos, Paredes, Vivian, Berchiche – Zarraga, Vesga – Williams, Sancet, Berenguer – Williams
Antrenor: Ernesto Valverde

Real Madrid: Courtois – Fernandez, Militao, Rudiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Ceballos – Asensio, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Știrea inițială:

Athletic Bilbao – Real Madrid LIVE VIDEO, ora 22:00, pe Digi Sport 2. Campioana Spaniei, test dificil în Țara Bascilor

Bascii au o serie de trei meciuri fără succes în La Liga, în timp ce rivalii lor vin după „remontada” din Cupa Spaniei, 3-2, pe terenul celor de la Villarreal.

„Galacticii” vor să țină aproape de liderul la zi din campionat, Barcelona, care a reușit să pună 3 puncte între ea și madrileni.

Ultima confruntare dintre Bilbao și Real Madrid a avut loc în Cupa Spaniei, acum aproape un an, iar atunci gazdele s-au impus, 1-0, în sferturile de finală. În campionat, elevii lui Ancelotti au învins, 2-1, cu o dublă semnată de Karim Benzema, în luna decembrie a anului 2021.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Arbitrul a arătat cartonașul alb într-un meci oficial! Cum au reacționat spectatorii + Ce spune regulamentul – DigiSport
Next post Mirel Rădoi și-a găsit echipă! Contract pe un an și jumătate cu Al-Tai FC, în Arabia Saudită! – Gazeta Sporturilor