Arsenal – West Ham 3-1. ”Tunarii” au făcut spectacol de Boxing Day – DigiSport

• FOTBAL: Chelsea – Bournemouth, marți, 19:30, DGS 1

• FOTBAL: Manchester United – Nottingham Forest, marți, 22:00, DGS 1

Arsenal – West Ham 3-1. ”Tunarii” au întors scorul pe Emirates

Meciul de pe Emirates a început cu Arsenal în ofensivă. Bukayo Saka a înscris în minutul cinci al jocului, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

După ocazii de ambele părți în prima jumătate a primei reprize, West Ham a deschis scorul.

În minutul 24, Saliba l-a faultat în careu pe Bowen, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost transformat cu ușurință de Benrahma, în minutul 27, care a șutat pe centru.

În finalul primei reprize, Arsenal a cerut o lovitură de la 11 metri, dar balonul trimis de Odegaard s-a dovedit a fi atins cu capul de Bowen.

Repriza a doua a început cu ocazii de ambele părți. Antonio a șutat în minutul 46, mingea a fost reținută de Ramsdale. Partey a șutat în minutul 48, dar balonul a fost respins în corner de Fabianski.

Bukayo Saka a egalat situația de pe tabelă în minutul 53, în timp ce Gabriel Martinelli a întors situația în favoarea ”Tunarilor” în minutul 59, cu un gol înscris la colțul scurt.

Cei de la Arsenal s-au desprins de pe tabela de marcaj în minutul 69. Nketiah a înscris cu un șut la colțul lung, după o preluare din piruetă.

Astfel, la capătul unui meci cu patru goluri, Arsenal se impune spectaculos și își adjudecă cele trei puncte.

În urma acestui rezultat, Arsenal se află pe primul loc în Premier League, cu 40 de puncte. West Ham este pe locul 16, cu 14 puncte.

VIDEO Rezumat Arsenal – West Ham 3-1

Arsenal – West Ham 3-1, în etapa 17 din Premier League

FINAL DE MECI

Min 69: GOOOL Arsenal! Nketiah majorează avantajul lui Arsenal, cu un gol reușit marginea careului mic.

Min 59: GOOOL Arsenal! ”Tunarii” întorc scorul. Gabriel Martinelli înscrie cu un șut la colțul scurt.

Min 53: GOOOL Arsenal! Bukayo Saka egalează. Englezul înscris singur cu portarul.

Min 48: Șut al lui Partey din marginea careului mare, dar balonul este respins în corner de Fabianski.

Min 46: Antonio șutează din marginea careului de șase metri, dar Ramsdale este la post.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min 45+3: Penalty cerut de Arsenal. Odegaard șutează din marginea careului, iar balonul este respins de Cresswell. Mingea l-a lovit în cap pe fundaș.

Min 27: GOOOL West Ham! Benrahma transformă fără emoții lovitura de la 11 metri.

Min 24: Penalty pentru West Ham. Saliba îl faultează în careu pe Bowen.

Min 21: Benrahma șutează din afara careului, dar balonul ajunge în brațe la Ramsdale.

Min 13: Șut modest al lui Xhaka din marginea careului mare. Mingea a ajuns în brațele lui Fabianski.

Min 5: Bukayo Saka înscrie, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min 1: A început meciul!

Echipele de start

Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel Magalhaes, Tierney – Odegaard, Partey, Xhaka – Saka, Nketiah, Martinelli

Rezerve: Turner – Cedric, Cozier-Duberry, Elneny, Holding, Lokonga, Marquinhos, Vieira, Zinchenko

West Ham: Fabianski – Coufal, Kehrer, Dawson, Cresswell – Soucek, Rice – Bowen, Paqueta, Benrahma – Antonio

Rezerve: Areola – Coventry, Downes, Emerson, Fornals, Johnson, Lanzini, Mubama, Ogbonna

Cele două formații se află la poluri opuse înainte de duelul din etapa cu numărul 17. Arsenal este liderul la zi din Premier League, cu 37 de puncte, la cinci lungimi distanță de Manchester City.

De partea cealaltă, West Ham se clasează doar pe locul 16, cu 14 puncte. Ultima victorie a „Ciocănarilor” în derby-ul londonez datează din 12 ianuarie 2019, scor 1-0.

Arsenal este clar favorită în acest duel, atât prin prisma locului ocupat în clasament, cât și datorită faptului că are opt meciuri la rând fără înfrângere în Premier League.

Arsenal – West Ham, Live Video, 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel, Tierney – Odegaard, Partey, Xhaka – Saka, Nketiah, Martinelli

West Ham: Fabianski – Coufal, Dawson, Kehrer, Emerson – Soucek, Rice – Fornals, Paqueta, Benrahma – Bowen

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Planul lui Gică Hagi: ”Vă spun ce făceam dacă eram bogat”. Anul în care anunță că Farul va fi campioană – DigiSport
Next post Fotbal spectacol de Boxing Day, la Digi Sport. S-au marcat cel puțin câte 3 goluri în fiecare meci. Programul complet – DigiSport