Arbitrul a arătat cartonașul alb într-un meci oficial! Cum au reacționat spectatorii + Ce spune regulamentul – DigiSport

• Liga 1: Chindia – FC Argeș, luni, 17:00, DGS 1

• Liga 1: Farul – CFR Cluj, luni, 20:00, DGS 1

Chiar înainte de pauză, la scorul de 3-0 în favoarea celor de la Benfica, unui suporter i s-a făcut rău în tribune, iar partida a fost întreruptă timp de câteva minute. Staff-urile medicale ale celor două formații i-au acordat imediat primul ajutor fanului respectiv și totul s-a încheiat cu bine.

Arbitrul a arătat cartonașul alb în premieră la un meci din Portugalia!

Înainte de a fluiera reluarea jocului, centralul a arătat de două ori cartonașul alb, premieră în fotbalul portughez. ”Avertizate” au fost echipele medicale ale celor de la Benfica și Sporting, pentru promptitudinea cu care au intervenit să ajute persoana care se simțea rău, moment în care publicul a izbucnit în urale.

În regulamentul Federației Portugheze de Fotbal se precizează faptul că arbitrul poate folosi cartonașul alb pentru scoaterea în evidență a unui gest de fair-play în timpul unui meci și poate fi acordat jucătorilor, antrenorilor, membrilor staff-ului, iar în acest caz, medicilor.

Până la final, Benfica a mai marcat de două ori în actul secund și s-a impus cu 5-0.

În urmă cu câțiva ani, UEFA a testat o nouă regulă, aceea de a se acorda cartonaș alb pentru simulări şi proteste, în încercarea de a elimina astfel de momente în timpul meciurilor. În cadrul Turneului UEFA de Dezvoltare, la meciul dintre naţionalele U16 ale României şi Bulgariei, Nicușor Craiu a fost primul român care a văzut cartonașul alb și a fost eliminat temporar, pentru 8 minute, după care a revenit pe teren.

Se pare că regula nu a trecut testele și nu a fost implementată la nivel înalt.

Etichete: fotbal feminin , benfica sporting , cartonas alb

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: news.google.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Previous post Hermannstadt – FCSB 0-1. Roș-albaștrii, la patru puncte de liderul Farul – DigiSport
Next post Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2. Benzema și Kroos au decis partida – DigiSport